Answer:
part a: 52%
part b: 0.4
part c: 0.24
Step-by-step explanation:
For part one, you find the frequency of the number of people that are less that 20. You add the number of tics in each bar and you divide by the total.
so for part a it is (7+6+9+4)/ (7+6+9+4+4+12+8)
for part b you add up the values that are greater than 25(less than 35)
(12+8)/total
part c you find the number of people between 25 and 30
that's 12
over total
12/total
Answer: how do you solve for this
Step-by-step explanation:
Like you would put 0.5 or 1. or 1.5 as like 1/2 or 1/3 and you plot negatives first
First you find the unit rate. (Divide 2.76 by 18)
You will find out that each ounce costs $0.15
Then divide 2.07 by 0.15.
The answer is 13.8 ounces.