1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Xelga [282]
3 years ago
5

What is the distance across the lake?​

Mathematics
2 answers:
fredd [130]3 years ago
7 0

Answer:

x = 15.008

Step-by-step explanation:

9^2 + x^2 = 17.5^2

x^2=225.25

x = 15.008

Advocard [28]3 years ago
6 0

Answer:

you have to use the formula

Step-by-step explanation:

length times with time height

You might be interested in
Gretchen worked in the ticket booth for 20 minutes. Kevin worked in the ticket booth 5 times longer than Gretchen.
slamgirl [31]

The Answer Is D! Hope This Helps You

7 0
3 years ago
Which linear inequality is represented by the graph
levacccp [35]

Answer:

The correct awnser is A : )

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
A cake that costs $32 is on sale for 15% off and there are no taxes. Explain why the expression
Darya [45]

Answer:

$27.2

Step-by-step explanation:

A cake that costs $32 is on sale for 15% off and there are no taxes. Explain why the expression (0.85).32 represents the final price of the cake in dollars.

This is explained in the calculation below

= A cake that costs $32 is on sale for 15% off

The amount off the cake is calculated as

= 15% of $32

= 15/100 × 32

= $4.8

The amount he is paying for the cake =>$32 - $4.8

= $27.2

The above expression is obtained as

(0.85).32

= (100% - 15%) × 32

=( 1 - 0.15) × 32

= 0.85 × 32

= $27.2

The final price of the cake = $27.2

7 0
3 years ago
Write a word problem that involves adding or subtracting two fractions
igor_vitrenko [27]
Gerry folded 3/8 of the pile of shirts. Molly folded 1/8 of the pile of shirts. What is the fraction of shirts they folded all together?
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the greatest common factor of 28a^5 46a^3
Tasya [4]
The answer to the question

4 0
3 years ago
Other questions:
  • A car’s original price was $26,500. Mr. Thomas paid $18,815. What percent discount did Mr. Thomas receive on the car?
    5·2 answers
  • PART A: Maria rented a coat at $285 for 3 days. If she rents the same coat for 60 days, she has to pay a total rent of $510. Wri
    5·1 answer
  • Select each expression that is equivalent to 3(n+6).
    5·2 answers
  • 1. Four bags of chips cost $6. 1. What is the cost per bag? 2. At this rate, how much will 7 bags of chips cost?​
    12·1 answer
  • Find the equation of the line that passes through the points : (4 , -1 ) and (0 , -3)
    11·1 answer
  • Help<br><br><br><br><br><br><br><br><br><br> Sjsjjjsjajajahjajaja
    11·1 answer
  • 6+9=?<img src="https://tex.z-dn.net/?f=6x%5E%7B2%7D%20%2B7x-9%3D" id="TexFormula1" title="6x^{2} +7x-9=" alt="6x^{2} +7x-9=" ali
    14·1 answer
  • Can someone help me pls
    10·1 answer
  • Diana baked 36 cookies with 4 scoops of flour. How many scoops of flour does Diana need in order to bake 45 cookies? Assume the
    15·1 answer
  • (14 + 11x) + (x ^ 2 - 15x + 17)​
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!