1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Helen [10]
3 years ago
9

Amelia drives 10 miles in 20 minutes. If she drove three hours in total at the same rate, how far did she go? subquestion - how

many minutes did she drive in total
Mathematics
1 answer:
olga nikolaevna [1]3 years ago
5 0

Answer:

Amelia drove 90 miles in 3 hours.

Step-by-step explanation:

she drove 10 miles in 20 minutes

we multiply this by 3, and get

30 miles in an hour ( 60 minutes)

then we multiply this by 3 and get

90 miles in 4 hours (180 minutes) :)

You might be interested in
Which fraction is greater than the fraction represented by the model?
babunello [35]

Answer:

7/16

Step-by-step explanation:

7/16>3/8

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
David’s father bought 5 smoothies. He paid $20. Write and solve an equation to find the cost of one smoothie.
Naya [18.7K]

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

Because he bought 5 smoothies and they were each $20, you have to do 20÷5. Then you get $4 as your answer.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write the decimal in simplest fractional form: 3.05
Sidana [21]
61/20 is the answer.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Does someone know the answer?
Drupady [299]

Answer:

i do not

know the awnser but c would be 720 multiplied by its self 3 times the converted

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
The intersection of the two lines, shown in the image below, creates special angle relationships between angles 1,2,3,
levacccp [35]

Answer:

3 and 4

1 and 3

Step-by-step explanation:

This is because these are vertical angles so anything on one side is the same on the other in these words Congruent. Good luck.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Which statement is NOT true about the figure below?
    6·1 answer
  • Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 15 ounces of chocolate chips for $2.49 Choice B: 20 ounces of chocolate
    14·2 answers
  • Are the these expressions equivalent 6a + 12 and 3(3a + 4)
    5·2 answers
  • Cady found that she uses 1/7 of a roll of paper towels each week. How many rolls of paper towels will she use in 8 weeks?
    9·1 answer
  • GUYS PLEASE HELP ?!!!!!
    15·1 answer
  • What would it be? thank you
    8·1 answer
  • 5.) Tiffany is building a model of her bedroom. She is using a scale factor of 1 foot in her room to 0.5 inch in the model. if h
    11·1 answer
  • Which is equal to cos47°?
    5·1 answer
  • Simplify <br> (-8.5) (-5) (-2).
    7·1 answer
  • An inlet pipe on a swimming pool can be used to fill the pool in 15 hours. The drain pipe can be used to empty the pool in 20 ho
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!