Answer:
$9257.5
Step-by-step explanation:
plug into the equation known variables
Answer:
Answer
5.0/5
23
Let's find the unit rate stemming from $18 for 4 games:
$18
------------- = $4.50/game
4 games
Let's do the same for $27 for 6 games:
$27
------- = $4.50/game (same as before)
6 g
Thus, the const. of prop. is $4.50/game, and the cost function is
C(x) = ($4.50/game)x, where x is the # of games played.
Answer:
f(x) = -x^2 + x + 13 find f(9) = -59
Hope this helps :)
Answer:
+49=(x+ 7)^2
hope that helped if yes give me brainliest and if no draw my attention by hitting the comment section
Answer:
After 10 minutes , Sally is 15 miles from home
After 21 minutes , Sally is 41 miles from home