1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ira Lisetskai [31]
2 years ago
9

Solve for M -3+m/ 9 = 10

Mathematics
1 answer:
sweet-ann [11.9K]2 years ago
5 0

Step-by-step explanation:

-3+m/9=10

m/9=10+3

m/9=13

m=13×9

m=117

<u>N</u><u>o</u><u>t</u><u>e</u><u>:</u><u>i</u><u>f</u><u> </u><u>y</u><u>o</u><u>u</u><u> </u><u>n</u><u>e</u><u>e</u><u>d</u><u> </u><u>t</u><u>o</u><u> </u><u>a</u><u>s</u><u>k</u><u> </u><u>a</u><u>n</u><u>y</u><u> </u><u>question</u><u> </u><u>please</u><u> </u><u>let</u><u> </u><u>me</u><u> </u><u>know</u><u>.</u>

You might be interested in
Write the equation in standard form.<br><br> 8−5y=−2x
MrMuchimi

bearing in mind that

standard form for a linear equation means

• all coefficients must be integers, no fractions

• only the constant on the right-hand-side

• all variables on the left-hand-side, sorted

• "x" must not have a negative coefficient


8 - 5y = - 2x

2x - 5y = - 8

4 0
2 years ago
This is the last one I just really need help I am slow
Hatshy [7]

Answer:

sorry for the late response it's c224

4 0
1 year ago
Read 2 more answers
A bakery offers a sale price of $3.50 for 4 muffins. What is the price per dozen?
Elena-2011 [213]
A dozen is 12 and since 4 is a multiple of 12, I did 12 divided by 4 which is three. So i did 3.50 multiplied by 3 and the answer is 10.50
5 0
2 years ago
-NEED AN ANSWER FAST-
Zinaida [17]
$25.75 is how much money she saved up each week
5 0
3 years ago
I need help to figure out this question
ololo11 [35]

I think it would be 16.95 Hope this help you in someway.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I am really confused on this and need help.
    10·1 answer
  • How do u find the answer
    14·1 answer
  • Choose the best answer to the following question. Explain your reasoning with one or more complete sentences. At​ 11:00 you plac
    14·1 answer
  • Find three consecutive integers for which 3 times the sum of the first and the third is -342
    13·1 answer
  • Write the polynomial in standard form. Then name the polynomial based on it's degree and number of terms.
    13·2 answers
  • I have 3 lemonades I drink 1, I give 1 to my sister and the third one, I leave it. How many do I have? (Easy)
    6·1 answer
  • Help!!!!!! <br><br>complete the problem involving the linear equation. ​
    8·1 answer
  • Jackie won tickets playing the bowling ball game at a local arcade
    9·1 answer
  • If pieces A,B and C must be parallel, what be true &lt;1, &lt;2, and &lt; 3?​
    10·1 answer
  • 12,000+800-200= i need help
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!