1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Temka [501]
3 years ago
11

Need this ASAP pls help !

Mathematics
2 answers:
EastWind [94]3 years ago
7 0
Start with which equations are written in function notation?
The only ones are the first and last, not the “y=“ ones.

Then look at the equations.
h(x) = x^2 would be a parabola, so the range wouldn’t be all real numbers. It’d only be non-negative numbers.
g(x) = 1/2 x + 3/2 would be a line. This has a range of all real numbers.
Leni [432]3 years ago
6 0
c jfjjfjfjfjnfnfjfjfjjf
You might be interested in
Use the net to find the surface area of the regular pyramid
Alja [10]

Answer:

151.9 if the side length of the pentagon/ base of each triangle is 6 m

Step-by-step explanation:

if the side length of the pentagon/ base of each triangle is 6 m then  it is a pretty simple question, we just need to add the surface area of the base pentagon and each triangle.


We have the area of the base, so we just need the triangles.  The area of a triangle is .5bh, where the base of a triangle here is one side of the pentagon and the height is that indicated red 6. so that means one triangle has an area of .5*6*6 or 18.  There are 5 triangles total so that means that with all the triangles there is an area of 90.  Adding that to 61.9 gets us 151.9.  let me know if you need any more help.  

8 0
3 years ago
45(15x+20)−7x=56(12x−24)+6 Enter your answer in the box. 
zzz [600]
X=1119/2 hope this helps :)
3 0
2 years ago
Waht is 8/5 times 7/4 pleeaaaaseeee help LAST QUESTION PLZ
saveliy_v [14]

Answer:

below

Step-by-step explanation:

improper fraction: 14/5

as a decimal: 2.8

proper fraction: 2 4/5

8 0
3 years ago
Devon is trying to find the unit price on a 6
Inessa [10]
No, she's not. If each energy drink's unit cost was just over $2.00, and there are 6 drinks in a pack, then that's at least $12.00 right there, but the entire 6-pack is on sale for only $2.99. She should find the correct price by dividing $2.99/6, resulting in about $0.50 per drink
8 0
3 years ago
Which one is the right answer ?
Darina [25.2K]

Answer:

c

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Other questions:
  • A boy faces north. He turns left until he faces east. How many right angles does he turn?
    9·2 answers
  • Please show work <br><br> Thank uuuu :)
    11·1 answer
  • The sale price of an item is four-fifths the original price of the item, x.
    8·2 answers
  • The product of 4 and the sum of 7 and a number
    8·2 answers
  • All you need is in the photo ​
    11·1 answer
  • In 1995, the standard bus fare in Chicago was $1.65. In 2008, the standard bus fare was $2.50. Find the percent
    7·1 answer
  • The manufacturer that Russell works for makes
    15·1 answer
  • Find the slope of the given information: (-5,3) and (9,-4) m = y, - y X, - X 1​
    10·1 answer
  • The following table represents the number of tickets purchased at a movie theatre and the cost of purchase.
    5·1 answer
  • Which expression is represented by the diagram?
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!