1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sladkaya [172]
3 years ago
5

Ill give u brainly if u get the correct answer

Mathematics
1 answer:
USPshnik [31]3 years ago
5 0

Answer:

use synthetic division method

You might be interested in
... tbh idek anymore
stepan [7]
1/4 is the correct answer
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
a student found the slope of a line that passes through the points (1,14) and (3,4) to be 5. what mistake did she make?
mariarad [96]
x_{1}=1
x_{2}= 3
y_{1} =14
y_{2}=4
Slope= \frac{rise}{run} = \frac{ y_{2} - y_{1} }{ x_{2} - x_{1} } = \frac{4-14}{3-1} = \frac{-10}{2} =-5


answer: The student flipped the y values
3 0
3 years ago
Marshall's Taffy Shop made 21 kilograms of taffy in 2 days. How much taffy, on average, did the shop make per day?
Mademuasel [1]

Ma yasakō lāgi māphī cāhanchu.

7 0
3 years ago
Colin uses 2 3 23 cup of vegetable oil in each cake that he makes for his father's bakery. If Colin made 8 cakes, how much oil d
mel-nik [20]
If the question is 2/3 cups of oil .
then the answer will be 5 1/3 cups
so ti think your answer will be A
5 0
3 years ago
Place these numbers in order from greatest to least. 19/5, 1.62, –14/3, –0.5​
max2010maxim [7]

Answer:

See below:

Step-by-step explanation:

Hello my name is Galaxy and I'll be helping you today. I hope you are having a nice day!

Simplification

To figure out how we can order them, we can first simplify the problems so that we can easily determine its place. We can put the fractions into decimal form so that they are are in one form and will be easy for us to comprehend.

\frac{19}{5}=3\frac{4}{5}=3.80

We know that \frac{1}{5} is equal to 0.20 because we know that 1.00 will be equal to 100 in this case and we can divide that by five to get 20 which will be divided back to get to 0.20.

As I've explained how I've simplified the first one, simplifying the others should be a quite similar process, feel free to comment below if you need any assistance with this.

\frac{19}{5}=3.80\\1.62=1.62\\\frac{-14}{3}=-4.6667\\  -0.5=-0.5

(Everything simplified to decimal form.)

We can now proceed to ordering them.

Ordering

Ordering decimals doesn't have to be as hard as it looks, we know that as per the number line a number that is more negative (e.g. -37) will be less than (e.g. -5) as it is closer to the number 0.

Now that we know how to order the negative numbers, we can order them into order, and for ordering the positive numbers, we should already know how to do that.

So, now, in order from Greatest to Least. We can order them by what I said above.

3.80>1.62>-0.5>-4.666

We can convert the numbers back into their original form by looking at how we converted them in the Simplification section.

Final Answer

After converting them into a way that we can comprehend, we get our final answer in terms of greatest to least as:

\frac{19}{5}>1.62>-0.5>\frac{-14}{3}

Cheers!

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Help anyone please :)
    8·1 answer
  • Rewrite 5-6 using the additive inverse and display the help this are the answers​
    10·1 answer
  • 2 jars of spaghetti sauce $3<br> What is the constant poportion of this problem
    7·2 answers
  • In the figure shown angle 1 has a measure of 90° and angle 2 has a measure of 38° find the measure of the remaining angles
    7·1 answer
  • Blake drew square ABCD. Then, he drew the image of it, square A ' B ' C ' D', 2 centimeters to the right of the original figure.
    12·2 answers
  • Which quantity is proportional to 16⁄4?
    10·2 answers
  • Find the volume of the largest right circular cone that can be inscribed in a sphere of radius 3?
    15·2 answers
  • the fare for a taxi cab is a $2 flat fee plus additional $1.50 for each mile. which equation represent the total cab fee in doll
    14·2 answers
  • The cost for 8.2 pounds of raisins is $13.12. How much does each pound cost? $1.60 $1.61 $1.62 $1.63
    14·2 answers
  • Need help with this pls!!<br> (Show work pls)
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!