1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lara [203]
2 years ago
10

HELP PLEASE GIVING BRAINLIEST

Mathematics
1 answer:
kolezko [41]2 years ago
7 0

Answer:

8i + 5j - 3i - 2j

5i + 3j

I don’t know what i or j are because you didn’t say in your question, but you use the expression above and plug in the numbers to get your answer.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
a certain volcano has an elevation of 14,268 feet. a nerby oceanic trench has an elevation of 21,873 feet below sea level. find
EleoNora [17]

Answer:

8egg 8 g8vg8vg9g 9 g9g o h9 go g9gv9gv9 has to go on a small scale

3 0
3 years ago
What’s the answer the multiple choice is there to please don’t guess
Anit [1.1K]
<h3>Answer: Point E is located at (2, 3)</h3>

====================================

Explanation:

The sequence PQRST has T as the last letter.

The sequence ABCDE has E as the last letter

The two letters T and E pair up or they correspond. So T will rotate to land on point E. Or T will rotate to point E's location.

Point T is at location (-3,2). So x = -3 and y = 2.

-------

Use the rule

(x,y) ---> (y, -x)

which is the rule we use when we rotate any point 90 degrees clockwise around the origin. We swap the x and y coordinates, then change the sign of the second coordinate (after the swap happens).

This means,

(-3, 2) ----> (2, -(-3)) = (2, 3)

or simply

(-3, 2) ---> (2, 3)

6 0
3 years ago
Destiny paid $6.60 for a dozen cupcakes for a birthday patry. What is the unit cost for each cupcake?
Digiron [165]

Answer: $.55

Step-by-step explanation:

An important thing to know is that a dozen is equal to 12.

12x= 6.60

/12     /12

x=.55

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sandra waits tables at Polly's Tamales. While she is working, she receives a discount on any food she buys. If an item normally
Musya8 [376]

Answer: 6

Step-by-step explanation: 2/3 of 9 = 6

6 0
3 years ago
The value of a gold coin picturing the head of the Roman Emperor Vespasian is increasing at the rate of 5% per year. If the coin
bazaltina [42]

Answer:

255.75

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Write to show how you make a ten. then add.
    13·1 answer
  • What 1/3 of an hour equivalent to
    10·2 answers
  • Help...
    15·1 answer
  • Henry is making a recipe for biscuits. A recipe calls for 3 /10 kilogram flour and 8 /100 kilogram sugar. If Henry measures corr
    5·1 answer
  • A box of Georgia peaches has 3 bad and 12 good peaches. (a) If you make a peach cobbler of 12 peaches randomly selected from the
    9·1 answer
  • Henry runs 5 miles an hour. He takes a break for 5 minutes every mile. In the 5th hour , how far he will be from the starting po
    14·1 answer
  • Nate's weekly pay increased from $710 to $770. Which of the following is closest to the
    12·1 answer
  • Cheryl kept track of the changes in temperature one night. At 7:00 P.M. the
    15·1 answer
  • Please help me out
    6·1 answer
  • Your cell phone plan costs $24.99 per month plus $0.16 for each text message you send or receive. You have at most $30 to spend
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!