Answer:
A jar 6red ball 3green ball 5 white ball 7yellow ball
5n-4 = 6 gives the equation for 5 times #Nathan rode less 4 miles which solves to n = 2
Nathan rode 2 miles. (5*2)-4 = 6 10-4=6 so 2 miles is right
36.89 total divided by the 8.6 gallons he bought = 4.2 so the price per gallon would be $4.20
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Which steps would you use to solve this equation? p+7=12

We can solve this equation in one step only, and this is the step:-
Subtract 7 from both sides
p=12-7
p=5
<h3>Good luck.</h3>
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Answer:
36
Step-by-step explanation:
4(a+b)-c
4(4)+4(8)=16+32-12
48-12=36