Step-by-step explanation:
a) r=d/t ( same as formula of speed)
b) r= 665280/3=221760 feet/hr
c) distance in miles = 665280/5280= 126
so r=126/3 = 42 miles/hr
d) i think using miles makes more sense cz using feet will result in greater number of values so there is a greater chance of human error
Answer:
n=37
Step-by-step explanation:
45-8=37
Answer:
Contract A is cheaper because $115 per month is less than $148 per month
Step-by-step explanation:
To find the unit price we divide the total cost given by the total months given for each contract to find out the cost per month.
$2070/18 months = $115 per month
$1776/12 months = $148 per month
Contract A is cheaper because $115 per month is less than $148 per month
Answer:
8 bags at the orchard
Step-by-step explanation:
6/25 = .24
8/35 = .22
Look up online "equation calculator" and it should be the first one to appear, "Symbolab" supper easy way to help you with problems!