Answer:
Is there a picture that goes with it?
Answer:
A 7-pack of frozen waffles costs $4.80.
Step-by-step explanation:
What is the unit price, rounded to the nearest cent?
Answer:
where is the question
Step-by-step explanation:
I don't see it.
Yes you have them correct
Note the place values:
9 ones place value
. (decimal point)
3 tenths place value
4 hundredths place value
8 thousandths place value
8 ten thousandths place value
You are solving for the tenth place value. Look at the digit directly right of the tenths place value. It is the hundredths place value, which is 4.
Note that when rounding, if the number next to what you are solving for, has a value of 5 or greater, you round up. If it has a value of 4 and less, you round down. In this case, it is a 4, so round down.
9.3488 rounded to the nearest tenth is 9.3
9.3 is your answer.