1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Genrish500 [490]
2 years ago
9

What is the value of x in the equation 2x + 3y = 36, when y = 6?

Mathematics
2 answers:
Veseljchak [2.6K]2 years ago
7 0
Hope you understood pls give me the brainliest :)))

Gnoma [55]2 years ago
5 0

Step-by-step explanation:

when we puts the values

2x+3×6=36

2x=36-18

2x=18

x=18/2

x=9 hope ur help and mark me brainlist

You might be interested in
A board of length 7 divided by the quantity x minus 2 end of quantity meters was cut into two pieces. If one piece is 3 divided
bulgar [2K]

Answer:

Length of other board =\frac{4x+20}{x^{2} -4} metres

Step-by-step explanation:

Given: Length of board = \frac{7}{x-2} metres

Length of board was divided into two.

Length of one piece = \frac{3}{x+2} metres

Let l = length of the other board

Length of the other board = Length of board - Length of one piece

So, l=\frac{7}{x-2}-\frac{3}{x+2}

l=\frac{7(x+2)-3(x-2)}{(x-2)(x+2)} \\\\l=\frac{7x+14-3x+6}{x^{2} -4} \\\\l=\frac{4x+20}{x^{2} -4}

Thus, length of the other board =\frac{4x+20}{x^{2} -4} metres

4 0
4 years ago
Bob and Joe start from the same point and walk in opposite directions. Bob walks 2 km/h faster than Joe. After 3 hours, they are
valkas [14]

Answer:

Bob = 6km/h, Joe = 4km/h

Step-by-step explanation:

Bob walked 6km/h after 3 hours = 18 km
Joe walked 4km/h after 3 hours = 12 km

Finally, their distance is 30 km.

6 0
2 years ago
Math problem need help if do 5 stars
NNADVOKAT [17]

Answer:

The ordered pair (15, 12) means that 15 pounds of beans cost $12.

Step-by-step explanation:

We know that the x-axis is the pounds of beans and the costs are the y-axis.

4 0
3 years ago
How to figure out 5 - 0.53
sveta [45]

the answer would be 4.47

because every whole number is made out of 100 small parts.

So that would be like 400-53 which is 447 and then add the decimal point. That would make it 4.47

4 0
3 years ago
Justin is getting cans of soda. It cost him $3 each week to advertise his business. He buys each can for $0.30 and sells each on
IrinaK [193]
Loss per week is -$3
Profit per can is $1.00 - $0.30 which is $0.70

Therefore then equation is
p = 0.7x - 3
7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 10 divided by 1 2/3
    10·1 answer
  • Multiply and simplify -12i x 3i
    7·2 answers
  • Solve for c<br><br> 2 ( 2c + 9 ) = c <br><br> c = ??
    10·2 answers
  • Please help with this question
    14·1 answer
  • Alice purchased 4 1⁄2 kilograms of olive oil for $27. What is the price per kilogram
    12·2 answers
  • a parking lot has total of 60 cars and trucks. the ratio of cars to trucks is 7:3 how many cars are in the parking lot. How many
    14·1 answer
  • 4х + 3у = — 2<br> Зу = 4 -x<br> х =?<br> у =?
    14·2 answers
  • Hello everybodyyyyyy how is everyone!
    6·2 answers
  • Need help please will mark branliest
    9·2 answers
  • Please help me answer Questions A &amp; B. I have Plenty of Points
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!