Answer:
$1.75
Step-by-step explanation:
The selling for each candy bar may be determined by a set of linear equations. This pair of linear equations may be solved simultaneously by using the elimination method. This will involve ensuring that the coefficient of one of the unknown variables is the same in both equations.
It may be solved by substitution in that one of the variable is made the subject of the equation and the result is substituted into the second equation
.
Let the cost of a snack bag be s and that of a candy bar be c, then if on Wednesday the students or 23 snack bags and 36 candy bars that raised $114.75 on Thursday the seventh so 37 snack bags and 36 candy bars that raised $146.25
23s + 36c = 114.75
37s + 36c = 146.25
14s = 31.5
s = $2.25
23(2.25) + 36c = 114.75
36c = 114.75 - 51.75
36c = 63
c = 63/36
= $1.75
X over 49.5 and 20 over 100 then you cross multiply and you get 100x is equal to 990 you divide 100x and 990 both by 100 and get x and 9.9 then you have 50 seniors a month that you give the discount to so you multiply 9.9 by 50 and get 495 so the total discount you give on an average monthly basis is $495.00 Hope this helped
Answer:
In the equation of a straight line (when the equation is written as "y = mx + b"), the slope is the number "m" that is multiplied on the x, and "b" is the y-intercept (that is, the point where the line crosses the vertical y-axis).
Step-by-step explanation:
Hello there,
The "prime factor's" of 1,386 would be "2*3*3*7*11.
When we multiply those together. We get 1,386.
Hope this helps.
~Jurgen