1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
White raven [17]
3 years ago
6

Complete the square to find the vertex of this parabola. x2 + 10x – y + 15 = 0 ([?], [])

Mathematics
1 answer:
prisoha [69]3 years ago
8 0

Answer:

your answer is -5,-10

Step-by-step explanation:

please mark brainliest

You might be interested in
<img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B2%7D%7B5%7D%20x%2B%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%20%3D%5Cfrac%7B3%7D%7B4%7D" id="TexFormula1"
kotegsom [21]

Answer:

x = \frac{5}{8}

Step-by-step explanation:

Solve for  x  by simplifying both sides of the equation, then isolating the variable.

6 0
3 years ago
If a dozen eggs cost $1.35, what is the unit cost?
Ulleksa [173]
Total eggs=12
dozen eggs cost =1.35 dollars
one egg =12/1.35
=0.11 dollars
4 0
3 years ago
My 4 time posting this can anyone please help me please 14 and 16
Katena32 [7]

Answer:

14. 780

16. 274

hopes this helps have a great night

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Round each number to the nearest ten and estimate the sum.
jeka57 [31]

Answer:

The answer is 470

Step-by-step explanation:

371 round to 370

97 rounds to 100

370+100=470

ANSWER=470

8 0
2 years ago
Find the domain &amp; range of the relation<br><br> {(-5,13), (6,18), (2,-7), (1,4), (-3,-1)}
Neporo4naja [7]

Answer:

Domain: -5,6,2,1,-3

Range: 13,18,-7,4,-1

Step-by-step explanation:

Domain is the independent value/ x / input

Range is the dependent value/ y / output

5 0
2 years ago
Other questions:
  • When solving a system of equations, Jared found y = x + 10 for one equation and substituted x + 10 for y in the other equation.
    10·2 answers
  • A) You want to buy a new sweatshirt. They normally cost 28.80, but you found one that's on sale for 40% off its normal price. Ho
    14·1 answer
  • A chef uses 3 3/4 pounds of semolina flour and 1 5/8 pounds whole wheat flour for each batch of pasta she makes. One week she us
    14·1 answer
  • Lester's car can go 15.4 miles on 1 gallon of gas. How far can he go on 0.7 gallon?
    5·2 answers
  • What is the value of<br> 1: 7³<br> 2: 2⁶<br> 3: 4⁴
    10·2 answers
  • Mt. Young bought some hamburgers for his cookout. The price was $32,17, but, le found that hamburger parties were on special for
    9·1 answer
  • 5 equally sized boxes of cake mix fell off the back of jake's truck. Together they wight 925.97 pounds. How much does each box w
    8·2 answers
  • Can u guys help plz I will give the first person who answers brainliest
    7·2 answers
  • Which function is best represented by this graph?
    14·1 answer
  • What is -3m2 x -5 x m2 ​
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!