1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vitfil [10]
3 years ago
8

Jimmy went to buy apples at the supermarket. Which is the better buy? $5.00 for 4 apples

Mathematics
1 answer:
Anna71 [15]3 years ago
4 0

Answer:

$6.00 for 5 apples

Step-by-step explanation:

$5.00/4= $1.25 per apple

$6.00/5= $1.20 per apple

5¢ cheaper

You might be interested in
7.) A plane was flying at an altitude of 35,000 feet. It descended 6,000 feet to avoid some
worty [1.4K]
35,000 ft - 6,000 ft = 29,000 ft
4 0
2 years ago
HELP ME!! plz? Combing like terms.
Bad White [126]

T: 8x+19

7x-2(4-2x)+6(5-x)-x+2-(6x+5) = 7x-8+2x+30+6x-x+2-6x-5 = 8x+19

Y: 56-8x

9-(-2-3x)+4(-x+6)-x+12-3(2x-3) = 9+2+3x-4x+24-x+12-6x+9 = 56-8x

5 0
3 years ago
If one bag of red grapes costs $2, how many bags can we buy with $18?
const2013 [10]
You would be able to get 9 bags of grapes.
2 * 9 = 18

Hope this helps!
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Are these correct? If not which is a varying and constant rate?
RideAnS [48]

Answer:

I think its correct

Step-by-step explanation:

booooooooom

5 0
3 years ago
6th grade math I mark as brainliest
guajiro [1.7K]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Evaluate variable expressions
    5·1 answer
  • Scientific notation is ________.a. used to keep track of very small and very large numbers during mathematical calculations b. u
    11·1 answer
  • A construction crew is lengthening a road. Let L be the total length of the road (in miles). Let D be the number of days the cre
    11·1 answer
  • HELP QUICK IM STRUGGLING!:(
    12·2 answers
  • What categories are the same percentage of the budget? Category Amount spent per month Housing $1,302 Taxes $1,550 Food $558 Clo
    10·2 answers
  • Help me please ?? ASAP!!
    5·2 answers
  • Shelley is making a rectangular blanket with dimensions 8 1/2 feet by 5 1/2 feet. She purchases 10 yards of ribbon to put a bord
    15·1 answer
  • I will give these ponts for free if u answer 100+100x100. (help me get brnliest)
    9·1 answer
  • Plssss answer… for math
    11·2 answers
  • Rename 1/10 and 1/4 <br> using the least common denominator.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!