1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lyudmila [28]
3 years ago
7

If you figure out these questions I’ll give you brainliest

Mathematics
1 answer:
Naddika [18.5K]3 years ago
7 0

Answer:

1: it is called a building cause it can still be improve or built on.

2: its an integer in a decimal formation.

3: cause each unit is apart from the other units even though it is 1 big building.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Araceli had 61 pennies and then lost 12. Now she wants to buy a treat that costs 4 sevenths of the pennies she has left. How man
igor_vitrenko [27]

The treat would cost 7 cents of your 49

8 0
3 years ago
If you multiply two binomials together, and get a Trinomial, factoring the Trinomial would undo the multiplication, and you woul
melisa1 [442]
Answer: False
I hope this helps you !
4 0
2 years ago
8=1/3(a+5)<br> What does a equal?
IrinaK [193]

Answer: a=19

Step-by-step explanation: In order to solve this question, we must first take out the parenthesis, we can do this by taking 1/3 and multiply it by a and 5. This will give us 8=1/3a+5/3, with this we can subtract 5/3 on both sides of the equation, which will then give us, 19/3=1/3a. Last, we can divide 19/3 by 1/3 giving us 19 as our final anwser. a=19

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A fruit bowl contains 3 apples, 2 bananas, and 5 pears. What is the ratio of pears to apples?
algol [13]
The ratio of pears to apples is 5:3
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
When Miguel does 16 push-ups and 12 sit-ups, it takes a total of 72
Mars2501 [29]

Answer:

about 3 seconds

Step-by-step explanation:

hope this helps

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • HELP! GIVING BRAINLIEST AND POINTS!!!
    8·1 answer
  • If 4 divides a^2-3b^2, then at least one of the integers a and b is even.
    13·1 answer
  • If somebody could help quickly that would be amazing. Solve for a: 5 a - 2 = 23 a =
    5·2 answers
  • Is f(x)=1/3x+2 linear or exponential
    7·1 answer
  • Write an equation of a line in slope intercept form to the given line and pass through the given point
    6·2 answers
  • Subtract. Write the difference in simplest form.
    10·1 answer
  • A 5 lb. bag of organic all-purpose flour costs $6.76. What is the unit price? _ per pound
    12·2 answers
  • In the diagram, the lenght of segment BC is 23 units. What is the lenght of segment DC?
    9·2 answers
  • What is the equation of the line that has a slope of -4 and passes through ( 9, -5)
    7·1 answer
  • I'll mark brainly if you do this​
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!