1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
LiRa [457]
3 years ago
11

What is the value of x

Mathematics
2 answers:
frez [133]3 years ago
8 0

Given,x-1/3=k

or, x-1=3*k (k=3)

or, x-1=3*3

or, x=9+1

Therefore, x=10

stiv31 [10]3 years ago
7 0
10 is the answer by cross multiping
You might be interested in
What is the solution to this equation?
vampirchik [111]

Steps to solve:

x - 5 = 2

~Add 5 to both sides

x = 7

Best of Luck!

5 0
3 years ago
The mean and the median of the following four data are equal:
yanalaym [24]

Answer:

Idk

Step-by-step explanation:

Idk

3 0
3 years ago
During a rock concert, the noise level (in decibels) in front row seats has a mean of 92 dB with a standard deviation of 9 dg_ W
rodikova [14]

Answer:

The minimum percentage of noise level readings within 8 standard deviations of the mean is 98.44%.

Step-by-step explanation:

When we do not know the shape of the distribution, we use the Chebyshev's Theorem to find the minimum percentage of a measure within k standard deviations of the mean.

This percentage is:

p = 1 - \frac{1}{k^{2}}

Within 8 standard deviations of the mean

This means that k = 8. So

p = 1 - \frac{1}{8^{2}} = 1 - \frac{1}{64} = \frac{64 - 1}{64} = \frac{63}{64} = 0.9844

The minimum percentage of noise level readings within 8 standard deviations of the mean is 98.44%.

6 0
4 years ago
Emily bought four boxes. A week later
Maurinko [17]
She had 22 boxes to start
6 0
1 year ago
Read 2 more answers
Which is the better deal?
aliina [53]

Answer:

36 oz

Step-by-step explanation:

Get the other options down to 12oz units for their price and then you can compare which one is the cheapest for 12oz.

12oz = $1.99

36oz/3 = 12oz   so $2.59/3   = $ .86

48oz/4= 12oz   so $3.99/4  = $1.00

60oz/5= 12oz   so $4.59/5 = $ .92

So looking at the breakdown, the 36oz one is the cheapest because for that price for a third of it comes out to .86 cents.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of the following equations is of a parabola with a vertex at (0, 6)?
    11·1 answer
  • 382.993 to the nearest hundredth​
    9·2 answers
  • Marco's basketball team can win (W) or lose (L) each game. Which of the following are elements in the sample space for 3 basketb
    12·2 answers
  • Anyone help me solve this? And show work please
    11·1 answer
  • Find the exact value of the following.<br><br> -3(1.2) 2 =
    7·2 answers
  • K-8=-17 that is the answer to this problem
    9·2 answers
  • A factory inspector found flaws in 3 out of 18 wooden boxes what is the experimental probability that the next wooden box will b
    14·1 answer
  • Find the value of x.
    12·1 answer
  • For 9-20 tell whether the first number is a multiple of the second number
    15·1 answer
  • What aspect of the town are most at risk for damage by the fire??
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!