1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lunna [17]
3 years ago
10

A company currently pays a dividend of $3.4 per share (D0 = $3.4). It is estimated that the company's dividend will grow at a ra

te of 17% per year for the next 2 years, and then at a constant rate of 5% thereafter. The company's stock has a beta of 1.3, the risk-free rate is 6.5%, and the market risk premium is 1.5%. What is your estimate of the stock's current price? Do not round intermediate calculations. Round your answer to the nearest cent.
Business
1 answer:
ArbitrLikvidat [17]3 years ago
5 0

Answer:

Current price of stock =$128.06

Explanation:

The Dividend Valuation Model is a technique used to value the worth of an asset. According to this model, the worth of an asset is the sum of the present values of its future cash flows discounted at the required rate of return.

The model is given as

P = D× g/(r-g)

P- price, D- dividend payable in year 1, r -cost of equity, g - growth rate in dividend

Cost of equity

The cost of equity can be calculated using the Capital Asset Model (CAPM).

Ke= Rf +β(Rm-Rf)  

Ke =? , Rf- 6.5%, (Rm-Rf)- 1.5, β- 1.3

Ke=6.5% + 1.3× (1.5)= 8.45%

Stock price

PV of dividend in year 1 = 3.4× 1.17× 1.0845^(-1)=3.668

PV of dividend in year 2 =  3.4× 1.17^2× 1.0845^(-2) = 3.9572

<em>PV of dividend in year 3</em>

This will be done in two(2) steps:

Step 1- PV in year 2 terms

3.4× 1.17^2× 1.05/(0.0845- 0.05)= 141.651

Step 2- PV in year 0

141.6513913× 1.0845^(-2)= 120.4375

Current piece of stock =  3.668  + 3.957  + 120.4375 = 128.062

Current price of stock =$128.062

   

You might be interested in
Consider the following information for Maynor Company, which uses a periodic inventory system:
katrin [286]

Answer:

A. FIFO - 78 units and $7,770 and Cost of Goods Sold $12,738

B. LIFO - Inventory Valuation $7,312 and Cost of Goods Sold $13,196

C. Weighted Average - inventory Valuation $7,304 and Cost of Goods Sold $13,204

Explanation:

Detailed calculation as under:

<u>A. FIFO</u>

First 73 Units are sold from the inventory on May 1. Therefore, we first take the beginning inventory units and then we take the next in line purchases made during the period. In this case the first 34 units are completely taken and then out of the 44 units only 39 units are taken.

Next 68 units are sold from the inventory on October 28. Now we will take the remainder 5 units bought on March 28 (which are not yet sold). Then we take 63 units out of the 68 units purchased on August 22.

The company's ending inventory on FIFO Basis is remaining 5 units bought on 22 August and 73 units bought on 14 October. There total value is (5 x 94) + (73 x 100) = $7,770

Cost of Goods Sold = Total Goods Cost available for sale - Inventory ending valuation

$12,738 = $20,508 - $7,770

<u>B. LIFO</u>

First 73 Units are sold from the inventory on May 1. Therefore, we first take the units purchased on 28 March and then we take the beginning inventory. In this case the first 44 units are completely taken and then out of the 34 units only 29 units are taken.

Next 68 units are sold from the inventory on October 28. Now we will take the units bought on 14 October i.e. 68 units out of the 73 units bought.

The company's ending inventory on LIFO Basis is remaining 5 units in the beginning inventory, remaining 5 units bought on 14 October and 68 units bought on 22 August. There total value is (5 x 84) + (5 x 100) + (68 x 94) = &7,312

Cost of Goods Sold = Total Goods Cost available for sale - Inventory ending valuation

$13,196 = $20,508 - $7,312

<u>C. Weighted Average</u>

In order to calculate Weighted average cost method we divide the total cost of inventory (Beginning and Purchased) with the total units, this yields average cost per unit. Then we multiple the average cost per unit with the units remaining after sales. As shown below:

$20,508 / 219 = $93.64 per unit

$93.64 x 78 units = $7,304

8 0
3 years ago
The amount of money you can charge yo a credit card is called
Pani-rosa [81]
The answer is credit limit
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What does it mean when gylcogen is broken down to glucose molecules?
Makovka662 [10]
It means it has become sugar
3 0
3 years ago
Eleanor has preferences for two goods: shrimps, and posters of mailmen. Let shrimps be on the horizontal (x) axis, and draw mail
MAXImum [283]

Answer:

Attached image is the plotted and labeled graph.

Explanation:

- Bundle values are:

A.  (9,1)

B.  (3,7)

C.  (4,0)

D.  (8,8)

E.  (6,5)

- Count over on the x-axis then count up on the y-axis.

- Start marking the values of y-axis above the x-axis on the graph.

7 0
3 years ago
What is the role of accounting in business?
amid [387]
The role of accounting is to provide you and any other stakeholders with financial information about the company, such as sales revenue, the cost of benefits and the amount you owe your suppliers. Without the information from your accountants, you can't make good financial decisions for your business.
4 0
3 years ago
Other questions:
  • According to John Rawls, those in the original position must choose the principles of justice in ignorance of all of the followi
    13·1 answer
  • A former client of charlie hayes, cpa, filed a lawsuit in state court alleging that charlie failed to exercise due care in the p
    11·2 answers
  • Laila created a new piece of workout gear. She's calling it the Toned Tushie. Although she couldn't initially find potential inv
    10·1 answer
  • Suppose there is a duopoly of gas companies, Energy X and Energy Y. The following is the market demand for gas. There are no mar
    13·1 answer
  • Multiple choice-- economics
    8·1 answer
  • Joint products Alpha and Beta emerge from common processing that costs $200,000 and yields 9,000 units of Product Alpha and 5,60
    7·1 answer
  • Your rich aunt has promised to give you $5,000 per year at the end of each of the next four years to help you pay for college. U
    11·1 answer
  • In order for mutually beneficial trade to occur between two otherwise isolated nations, Multiple Choice each nation must face co
    15·1 answer
  • to effectively segment a market, you should ensure that the segments are relatively blank , at least in terms of prospective buy
    15·1 answer
  • If the government subsidizes colleges adn sets the subsidy so that the efficnet number of students entroll, what is the subsidy
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!