1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
goldfiish [28.3K]
3 years ago
15

Part H

Mathematics
2 answers:
VashaNatasha [74]3 years ago
7 0

Answer:

Change 1/6 of an hour to minutes.

1/6 of an hour is 10 minutes {divided 60 minutes by 6}

Step-by-step explanation:

Ksivusya [100]3 years ago
5 0

Answer:o

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Evaluate 2xy when x = -<br> and y = 3.<br> The value of the expression is<br> ]
Volgvan

2(-1/4)(3)

2 * -1/4 = -0.5

-0.5 * 3 = -1.5

-1.5 or -1 1/2

8 0
3 years ago
Is a parallelogram a square. <br><br> JUST SAY YES OR NO, SKIP THE EXPLANATION
allochka39001 [22]

Answer:

no

You said skip the explanation, so ok

6 0
3 years ago
Can someone please help me with part B?
Ira Lisetskai [31]
Y = - 20x + 100

Slope is -20, y-intercept is 100.
4 0
3 years ago
A contractor purchases 7 dozen pairs of padded work gloves for $103.32. He incorrectly calculates the unit price at $14.76 per p
Aneli [31]
They didn’t multiply 7 by 12, making it seven dozen
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the volume<br> 12 poir<br> 2.2 cm
Tanzania [10]
Answer: 26.4
To find the volume u multiply 12x2.2=26.4
6 0
3 years ago
Other questions:
  • 5 1/12 + 5 1/12<br><br> its worth 10 points<br> its a fraction
    14·1 answer
  • Help solving this math
    15·1 answer
  • What is the effect on the graph of the function f(x) = |x| when f(x) is changed to f( 3/4 x)?
    15·1 answer
  • A 5-pound bag of dog food costs $2.10. What is the unit price?<br> per pound<br> Submit
    11·1 answer
  • What is the area of a triangle<br> with the base of 20 inches and a<br> height of 6 inches?
    8·2 answers
  • If you are struggling with this question this is the answer
    15·1 answer
  • Can you explain how to get that answer do I multiple divide add or subtract please help!!
    8·1 answer
  • A truck travels a distance of 83,580 km in a month and for this travelling it consumes 1 litre of diesel per 12km. How much does
    14·1 answer
  • The dot plot shows two students’ scores on 12 history quizzes.
    15·1 answer
  • Solve: 4x – 6 = 42 <br> A)9 <br> B)8 <br> C)63 <br> D)12
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!