1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sphinxa [80]
3 years ago
12

="latex-formula">
Mathematics
2 answers:
devlian [24]3 years ago
8 0

Answer:

Answer:

Step-by-step explanation:

atroni [7]3 years ago
3 0

Answer:

  • = 2x + (4 \times 36) - (4 \times x)
  • = 2x + 144 - 4x
  • = (2x - 4x) + 144
  • =  - 2x + 144
  • =  - 2(  x  - 72)

You might be interested in
How to express 24 divided by the difference of 8 and 2
SSSSS [86.1K]
You can express it as 24 / (8-2)
8 0
3 years ago
Kito makes on online purchase of a guitar case for $39.99, a tuner for $24.99 and picks for $26.99. Taxes are 6% of the total pu
maria [59]

Answer:

a. Kito has been billed correctly

Step-by-step explanation:

We simply need to check Kito's work to see if his price is accurate.

First, we can add the prices together to find the price before the sales tax is applied:  39.99 + 24.99 + 26.99 = $91.97

We can use this formula to figure out the total cost, C, after the sales tax, t is added:

C = l + (l * (t / 100)), where l = the price before applying the sales tax

C = 91.97 + (91.97 * (6 / 100)) = 97.4882 = $97.49

We know that the total cost lies between the 50 and 100 and that Kito chose the express shipping.  Thus we add:  97.49 + 8.20 = $105.69.

If we did not round before, we would still get the same answer when rounding:  97.4882 + 8.20 = 105.6882 = $105.69

4 0
2 years ago
What does the x coordinate of a point tell you?
valentinak56 [21]

Answer:

X is for the height

Step-by-step explanation:

Arcodding to the coordinate table , this chart has x and y. We measure the y first then we measure the x.

the y coordinate show the length and the y measure the height

I hope it'll help you much

Thank you for asking

6 0
3 years ago
If 5.3 pounds of nails cost $16.96 what is the price of one pound of nails?
Rom4ik [11]
$16.96÷5.3=3.2(naila)-price
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
How much time is it from 8:00 am to 11:25 am?
Trava [24]

Answer: 3 hours 25 mins.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is a correct congruence statement for the triangles shown?
    14·1 answer
  • A lorry driver charges $1800 to carry 60 tonnes of weight. How much will he charge for carrying 80 tonnes at the same rate
    10·2 answers
  • 4b+5=1+5b what does b equal​
    15·2 answers
  • Nathan drew a scale drawing of a house he use the scale 5 cm equal 3 m if the actual length of the garage is 12 m how long is th
    13·1 answer
  • a rectangle has a length of 5 cm and width 3 cm. a similar rectangle has length 7.25 cm what is the width in cm of this rectangl
    8·2 answers
  • After the closing of the mill, the town of Sawyerville experienced a decline in its population.
    14·1 answer
  • What additional information can be used to prove ΔDSB ≅ ΔTSR by SAS?
    9·2 answers
  • Colin buys a car for £27900 he
    10·1 answer
  • PLEASE HELP I WILL MARK BRAINLIEST!!
    14·1 answer
  • Find the equation of the linear function represented by the table below in the slope-intercept form.
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!