1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ohaa [14]
2 years ago
12

Solve the equation: Z - ⅔ = ⅛

Mathematics
2 answers:
Ber [7]2 years ago
7 0

Answer:

19/24

Step-by-step explanation:

Z-2/3=1/8

Z=1/8+2/3

Z=3/24+16/24

Z=19/24

musickatia [10]2 years ago
7 0

Answer:

19/24

Step-by-step explanation:

→ Z - 2/3 = 1/8

→ Z = 1/8 + 2/3

→ Z = (3 + 16)/24

→<u> Z = 19/24</u>

Therefore , the value of Z is 19/24.

You might be interested in
The chess club is selling drinks during the tract and field event.The club purchases water,juice boxes,and pouches of lemonade f
Akimi4 [234]

Answer: 233.92


Step-by-step explanation:

6.80 times 3 = 20.4

138.52 plus 75.00 plus 20.4 = 233.92


5 0
3 years ago
Question 4 of 25
soldi70 [24.7K]

Answer:

D)graph c

Step-by-step explanation:

it's my opinion do not take it as important

7 0
2 years ago
A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes and $7.75 for 2.5 pounds of broccoli. What is the unit price of each item she bo
Maurinko [17]
<h3>Unit price is $ 0.56 per pound of potatoes</h3><h3>Unit price is $ 3.1 per pound of broccoli</h3>

<em><u>Solution:</u></em>

Given that,

Unit price is the price of 1 unit

\textrm{Unit Price} = \frac{\textrm{Total cost on n products}}{\textrm{n}}

<h3><u>Find unit price of potatoes</u></h3>

A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes

Unit\ Price = \frac{2.52}{4.5}\\\\Unit\ Price = 0.56

Thus unit price is $ 0.56 per pound of potatoes

<h3><u>Find unit price of broccoli</u></h3>

$7.75 for 2.5 pounds of broccoli

Unit\ Price = \frac{7.75}{2.5}\\\\Unit\ Price = 3.1

Thus unit price is $ 3.1 per pound of broccoli

5 0
3 years ago
How do I find the area. Please explain
olganol [36]
All you have to do is multiply it then you get the answer
7 0
3 years ago
I need help please and thank you
grin007 [14]

Answer:30

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Anusha is walking on a hiking trail at the rate of 3/4 miles in 1/4 hour. At this rate how far will Anusha walk in an hour?
    9·2 answers
  • Enter the explicit rule for the geometric sequence. 14,12,1,2,4,…
    10·1 answer
  • Team A is located on the south bank of a river. Teams B and C are located on the north bank. The angle formed from Team C to Tea
    8·1 answer
  • Use grouping symbols to make the following equation true.<br> 5 x 4 = 3²-4=4
    15·1 answer
  • Jim and his friends are celebrating Jim's birthday at Adventure Zone, which has trampolines, mini golf, laser tag, and an arcade
    14·2 answers
  • If the volume of a sphere is equal to the volume of a cube, what is the ratio of the edge of the cube to the radius of the spher
    11·1 answer
  • Find the surface area.
    9·2 answers
  • 4.<br> Find the difference quotient for<br> f(x) = 3x2 + 2x - 4
    10·1 answer
  • Monique worked for 435 hours and earned $39.79.
    15·1 answer
  • A number is selected from the set (1, 2, 3, 5, 15, 21, 29, 38, 500). If equal elemental probabilities are assigned, what is
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!