Answer:
A piece of Jewelry costs $4.5 and a hair accessory costs $1.5.
Step-by-step explanation:
Let the price of a piece of jewelry is $x and that of a piece of hair accessories is $y.
So, from the given conditions we can write two different equations as
5x + 8y = 34.5 ............ (1) and
2x + 16y = 33 ............... (2)
Now, solving the equations (1) and (2) we get
2x + 2(34.5 - 5x) = 33
⇒ 8x = 36
⇒ x = $4.5
Again, from the equation (2) we can write
2(4.5) + 16y = 33
⇒ 16y = 24
⇒ y = $1.5
Therefore, a piece of Jewelry costs $4.5 and a hair accessory costs $1.5. (Answer)
45 rolls are in a group and 27 rolls are in the other group
Answer:

Step-by-step explanation:
Given

Required
Graph the solution

Multiply both sides by 3



<em>See attachment for graph (Assume T is on the x-axis)</em>
Answer the answer is 25
Explanation:
Answer:
1.05 miles per hour
Step-by-step explanation:
m = y2 - y1/ x2 - x1 (It doesn't matter which you choose to be y2 and y1, just make it consistent)
m = 4.2 - 2.1/ 4 - 2
m = 2.1 / 2
m = 1.05