1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ss7ja [257]
3 years ago
5

The ratio of girls to boys in a class is 3:5 what fraction of the class are girls?

Mathematics
1 answer:
Wewaii [24]3 years ago
8 0

Answer:

Hello!!

If the ratio of girls to boys in a class is 3:5, the fraction of the class that are girls is...

\frac{3}{5}

Hope this helps!!

You might be interested in
What is 17+95 i do not know and i need the help
zubka84 [21]
I got you fam it's 112! : )
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which events are not independent?
strojnjashka [21]
It Is D because pulling out a yellow marble is INDEPENDENT to pulling out a green marble which is also independent. hope I helped :]

8 0
3 years ago
What is the range of the function on the graph?
muminat
The range of a function is the set of y-coordinates of all the points int he graph of the function.
Look at the graph. The vertex is point (2, -3).
The graph does not go lower than that point.
The lowest y-coordinate is -3.
The graph goes up forever on both sides until infinity.
The range is all numbers greater than or equal to -3.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help please <br> !!!!!!!! !!!!!!!!!!!!
lina2011 [118]

The answer would be 4/9

3 0
3 years ago
ASAP HELP PLEASE! WILL GIVE BRAINLIEST
Mila [183]

Answer:

  1. Least Value = 2
  2. Median = 6
  3. Greatest Value = 10
  4. Third Quartile = 8
  5. Range = 8 (10 - 2 = 8)
  6. First Quartile = 5

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • 2x+5 is greater than 50
    6·2 answers
  • I need some help with this math question. Please see attachment.
    10·1 answer
  • On a trip to the beach a family spent $350 on hotel, and $275 on food. They rented bikes for $35 and later went to the movies an
    14·1 answer
  • At 6: 00 a.m., Buffalo, NY had a temperature of 10℉. At noon, the temperature was −10℉, and at midnight it was −20℉.
    13·1 answer
  • What is math investment​
    13·1 answer
  • What is the perimeter of the trapezoid?
    15·1 answer
  • The cost of 3 scarves is $72.75. What is the unit price?
    15·1 answer
  • What is the equation of the line that passes through the point (1,3) and has a slope<br> of -- 32
    7·1 answer
  • Last summer, an ice cream shop sold a small ice cream for $1.25 and a large ice cream for $3.75. The ice cream shop decided to r
    15·2 answers
  • 2
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!