1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jeyben [28]
3 years ago
7

Problem #2

Mathematics
1 answer:
marta [7]3 years ago
6 0

Fractions can be converted to decimals and vice versa.

<em>The decimal equivalent  of the fraction of months with 31 days is 0.583</em>

Given:

<em />Total = 12<em> --- months in a year</em>

<em />Months = 7<em> --- months with 31 days</em>

<em />

The fraction (n) of months with 31 days is:

n = \frac{Months}{Total}

So, we have:

n = \frac{7}{12}

The decimal equivalent is:

n = 0.583

Hence, (c) is correct.

Read more about fractions and decimals at:

brainly.com/question/548650

You might be interested in
Roberto wants to raise money for new equipment by selling T-shirts. He pays $5.00 for each T-shirt and needs to raise $450. If 7
zvonat [6]

Answer: Mark up percent = 20%

Step-by-step explanation:

Given: Cost price of each T-shirt = $5.00

Amount required = $450

Total students = 75

Market price for each T-shirt to raise the required amount = (Amount required ) ÷ 75

= $450 ÷ 75

= $ 6

Mark up percent = \dfrac{\text{Market price - Cost price}}{\text{Cost price}}\times100

=\dfrac{6-5}{5}\times100\\\\=20\%

Hence, Mark up percent = 20%

6 0
3 years ago
If you deposit $4000 into an account paying 6%
masha68 [24]
1,200
Multiply the deposit by the percent by the time. PLEASE MARK BRAINLIEST!
6 0
3 years ago
If x=3+root8 and y =3- root 8 find 1/x^2+1/y^2
KonstantinChe [14]

Answer:

34

Step-by-step explanation:

x=3+√8

y =3-√8

now,

1/x^2+1/y^2

=1/(3+√8)² + 1/(3-√8)²

= [(3-√8)²+(3+√8)²] / (3+√8)²(3-√8)²            [L.C.M  = (3+√8)²(3-√8)² ]

=[(3-√8+3+√8)²-2(3-√8)(3+√8) ] / [(3+√8)(3-√8)]²  

=[6²-2.(3²-√8² )] / (3²-√8²)²                 [ a²+ b²=(a+b)²-2ab]

=[36-2(9-8) ]/ (9-8)²

=[36-2.1] / 1²

=34

3 0
3 years ago
On average, 240 customers arrive at a bank every morning (8AM - noon), but they do so randomly (i.e., not exactly every minute).
arlik [135]

Answer:

3.4 minutes

Step-by-step explanation:

Every morning there are expected 240 customers who arrive at bank for the customer service. There are on average 240 customers arriving to the bank every morning. There are total 5 bank tellers and they take average 3 minutes to help customer. The average time each bank teller spends on satisfying a customer will be calculated using the linear model,

Using wait time calculator:

Average service time / standard deviation

Ce = 3/1.5 = 2

The spent time on a customer is 3.4 minutes.

7 0
3 years ago
Y=x^2+bx+c;(-2,3)
Maksim231197 [3]
<h3>Answer:  b = 4 and c = 7.</h3>

===============================================

Explanation:

Comparing y = x^2+bx+c to y = ax^2+bx+c, we see that a = 1.

The vertex given is (-2,3). In general, the vertex is (h,k). So h = -2 and k = 3.

Plug those three values into the vertex form below

y = a(x-h)^2 + k

y = 1(x-(-2))^2 + 3

y = (x+2)^2 + 3

Then expand everything out and simplify

y = x^2+4x+4 + 3

y = x^2+4x+7

We see that b = 4 and c = 7.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • I have no clue how to solve this please help
    6·1 answer
  • Can someone pls tell me how to solve this
    9·2 answers
  • Simplify: 1(-3.86 + 6.82)| + |(4.02 - 12.45)||
    5·1 answer
  • Carlos bought a new car that costs $27,250. The value of a car decreases continuously by 13% each year that it is owned. a. Writ
    9·1 answer
  • during pie eating contest my dad eat 5 4/12 and my mum ate 2 1/4 ow many pies did they eat together​
    15·1 answer
  • Can someone help me? Please.
    5·1 answer
  • PLEASE HELP IM GETTING TIMED 8. The graph shows the relationship between the depth of a diver and the time that has passed .
    10·2 answers
  • A 4-- pounds bag of chocolate bars cost $16.24. What is the unit price
    12·1 answer
  • Find the value of n in the following
    15·1 answer
  • A small publishing company is planning to publish a new book. The production cost will include one time fix costs (such as editi
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!