The cost of 1 dozen pencil is Rs.96.what is the cost of 2 pencils
2 answers:
Answer:
1 dozen pencil =12pencil
given,cost of 1 dozen pencil=Rs.96
cost of 1 pencil =Rs.96/12=8 [1 dozen pencil =12pencil ]
cost of 2 pencil = Rs.(8×2)=Rs.16
Answer:
Rs.16
Step-by-step explanation:
Divide the cost of Rs.96 by 12 then multiply by 2
cost of 1 pencil = Rs.96 ÷ 12 = Rs.8
cost of 2 pencils = 2 × Rs.8 = Rs.16
You might be interested in
Solve for y in the first equation.
Answer:
A.
Step-by-step explanation:
Answer:
20:5 - If you're going to simplify it, do 20/5 which is 4/1.
Step-by-step explanation:
Answer:
He should buy 4 boxes
Step-by-step explanation:
25 divided by 8 is 3.125, but you want to have enough so the least amount you can buy is 4.
-8-(-41)/-11-(-46) = 33/35