1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lesya692 [45]
3 years ago
6

The cost of 1 dozen pencil is Rs.96.what is the cost of 2 pencils​

Mathematics
2 answers:
guajiro [1.7K]3 years ago
5 0

Answer:

1 dozen pencil =12pencil

given,cost of 1 dozen pencil=Rs.96

cost of 1 pencil =Rs.96/12=8 [1 dozen pencil =12pencil ]

cost of 2 pencil = Rs.(8×2)=Rs.16

natali 33 [55]3 years ago
3 0

Answer:

Rs.16

Step-by-step explanation:

Divide the cost of Rs.96 by 12 then multiply by 2

cost of 1 pencil = Rs.96 ÷ 12 = Rs.8

cost of 2 pencils = 2 × Rs.8 = Rs.16

You might be interested in
Amy joins a meal delivery service. Each family meal is $15, and there is a monthly flat shipping fee of $20. If Amy orders eight
8090 [49]

Answer: 140$

Step-by-step explanation: 15$ times 8 meals plus 20 dollar fee eaquals 140$

4 0
3 years ago
If you have 25 apples and you take 324 how many will you have.
inessss [21]
You will have -299 apples.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
2(n+5)= -2 I need the full explination
lakkis [162]

Answer:

n=-6

Step-by-step explanation:

2n + 10 = -2

2n=-12

n=-6

Hope this helps!

If not I'm sorry.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
The dimensions of a solid block of cheese in the shape of a triangular prism are shownbelow.6.9 cm9.9 cm5.1 cm. Which of the fol
r-ruslan [8.4K]

Answer:

175 cm

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Elena has 14 pieces of bannana bread. She gives an equal amount of bannana bread to 4 friends. How many peices of bannana bread
Mashutka [201]

You have to divide the 14 pieces amongst 4 friends: 14/4. This can be simplified into a fraction. Since both the numerator and denominator can be divided by 2, you can simplify the fraction to 7/2 and make it into a mixed number 3 1/2, or decimal form 3.5. Each friend got three and a half pieces of banana bread.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 2/1÷1/4 do you know the answer
    8·2 answers
  • Strawberries cost $2 per pound. Kate buys 5 pounds and gets 20% discount on the total cost. How much does Kate pay for the straw
    10·2 answers
  • How many lines of symmetry does an isosceles triangle have
    12·2 answers
  • How would you solve 6 divided 18
    12·2 answers
  • 20 POINTS AND BRAINLIEST FOR CORRECT ANSWER! A cone with height h and radius r has volume V = 13πr2h. If a certain cone with a h
    7·1 answer
  • What is the slope-intercept equation of the line below? y-intercept=(0,2) slop=-1/4
    5·1 answer
  • The width of a rectangle is 7x - 6 feet and the length is 3x + 7 feet. Find the perimeter of the rectangle.
    5·1 answer
  • The first term of a geometric series is -3, the common ratio is 6, and the sum of the series is -4,665 Using a table of values,
    9·2 answers
  • An equilateral triangle has perimeter P. The length of one side is P/3. Which expression is equivalent to the length on one side
    5·1 answer
  • Given: triangle ABC, D is on AC, m
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!