1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
snow_lady [41]
3 years ago
7

Reasoning A store sells a package of 25 trading cards for $10.50. Use pencil and paper. Explain how you can tell that the unit p

rice per card is less than $1. What is the unit price per
card?
The unit price is $ per card,
Mathematics
1 answer:
AfilCa [17]3 years ago
7 0
You can find unit price by dividing the total amount of money to amount of item: in this case cards
$10.50/25 = $0.42 per trading card
$0.42 (unit price) is less than $1
You might be interested in
Which scenario best matches the linear relationship expressed in the equation y=-14+1700
Elden [556K]

Question:

Which scenario best matches the linear relationship expressed in the equation y = –14x + 1,700?

1) Kent has $1,700 in his bank account and spends $14 each week.

2) Kent has $1,700 in his bank account and deposits $14 each week.

3) Kent had $1,700 in his bank account and deposited another $14.

4) Kent has $14 in his bank account and spent $1,700.

Answer:

Option  1) Kent has $1,700 in his bank account and spends $14 each week.

Step-by-step explanation:

Let x denote the number of weeks.

Option 1: Kent has $1,700 in his bank account and -14x as the negative sign denotes how much amount he spend each week.

Thus, Option 1 is the correct answer.

Option 2: Kent has $1,700 in his bank account and deposits $14 each week.

Writing it as equation, we have, y=14x+1700 which is not the expressed linear equation.

Hence,  Option 2 is not the correct answer.

Option 3: Kent had $1,700 in his bank account and deposited another $14.

Writing it as equation, we have, y=14+1700 which is not the expressed linear equation.

Hence,  Option 3 is not the correct answer.

Option 4: Kent has $14 in his bank account and spent $1,700.

Writing it as equation, we have, y=14-1700 which is not the expressed linear equation.

Hence,  Option 4 is not the correct answer.

Thus, the scenario that matches the linear equation relationship expressed in the equation is Option 1.

The answer is Kent has $1,700 in his bank account and spends $14 each week.

4 0
3 years ago
50 POINTS TO WHOEVER HELPS WITH THIS I NEED IT ASAP PLEASE HELP
Tresset [83]

Answer:

<em>4a ) Difference ⇒ $ 63.24,</em>

<em>4b ) 4 children</em>

Step-by-step explanation:

4a ) If the number of children is represented by the value of x, let us substitute a family of 2 children as value of x into this equation we are given;

y = 21.08 * ( 2 ) + 85.15 ⇒ Multiply 21.08 by 2,

y = 42.16 + 85.15 ⇒ Combine like terms,

y = 127.31

If y ⇒ amount spent on grocery's, let us solve for the amount spent on 5 children, and subtract from this amount;

y = 21.08 * ( 5 ) + 85.15 ⇒ Multiply 21.08 by 5,

y = 105.4 + 85.15 ⇒ Combine like terms,

y = 190.55

Difference; 190.55 - 127.31 = 63.24,

<em>Solution; Difference ⇒ $ 63.24</em>

4b ) If the amount is $ 169.47, let us plug it into our given equation provided amount spent on groceries ⇒ y;

169.47 = 21.08x + 85.15 ⇒ Subtract 85.15 from either side of equation,

21.08x = 84.32 ⇒ Divide either side 21.08,

x = 4 children

<em>Solution; 4 children</em>

7 0
3 years ago
PLEASE HELP!! if f(x)= 2x^2-11, find f(4)
Lemur [1.5K]

Answer: f(4) = 21

Step-by-step explanation:

2(4)^2-11

4^2 = 16

2(16)-11

Multiply 2 and 16

32 - 11

Subtract

21

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What are the coordinates of E??
Paraphin [41]

Answer:

(10, 1)

Step-by-step explanation:

It tells you that when you translate it you add 2 to the x-coordinate and subtract 7 from the y-coordinate. This means that the point E, (8, 8), would become (8 + 2, 8 - 7) or (10, 1).

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following comparisons is true?
nlexa [21]
D) 436.683 < 436.684
5 0
3 years ago
Other questions:
  • 620,000 rounded to the ten thousand
    7·1 answer
  • mary spends 40% of her monthly earnings on rent and 10% of the remaining amount on entertainment. If she spends $800 for rent, h
    5·1 answer
  • Someone help me with #51
    15·2 answers
  • The ratio of the number of men to the number of women on a bus was 2:3 at a bus stop. 4 women got off and the ratio became 4:5.
    5·2 answers
  • PLEASE HELPPP !!!!! in his suitcase, jack has 3 shirts, 4 pants, 2 socks (pairs of socks), and 2 shoes (pairs of shoes). how man
    13·1 answer
  • Bette had 280 kilograms of bolts and put the same amount into each of 8 boxes. How
    7·1 answer
  • Suppose that in a certain sinkhole the ground dropped 69.6 ft in 24 hr. Find the unit rate representing the change in altitude p
    6·1 answer
  • The local museum had 10,000 visitors in 1995.
    14·1 answer
  • −7x−3≤ 25
    12·1 answer
  • A committee of 3 is to be selected from a group of 5 girls and 3 boys. What is the probability that two boys will be selected
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!