Answer:
A
The first option is the correct!
They are parallel so they never connect! :)
Photos attached!
Hope this helps! Have a great day! :)
Answer:
To run one lap Lin takes 1.6 minutes.
Step-by-step explanation:
To find this answer you would do 8 divided by 5. Always remember when dividing time goes first unless the instructions / directions / your teacher says differently. So, when you do 8 divided by 5 the answer you get is 1.6, and there is your answer. Also to check your answer you can do 1.6 times 5, and you get 8, so you know that 1.6 is the correct answer.
Answer:
Charlotte spent
on furniture
Step-by-step explanation:
Given:
Charlotte spent 25% more on furniture than she will on flooring
To Find:
Amount spent on furniture = ?
Solution:
Let the amount spent on flooring be x
and the amount spent on furniture be y
25% more on furniture than she spent on flooring can be written as
=>25% of x
So the cost spent on furniture will be
=>y= cost spent on flooring + 25% of cost spent on flooring
=>y= x + 25% of x
=>y=
=> y=
Given that:
f(1)=13 and 2f(n-1)+(n-2)
then:
f(4) will be found as follows:
f(2)=2f(2-1)=2f(1)=2*13=26
f(3)=2f(3-1)+(3-2)=2f(2)+1=2*26+1=53
f(4)=2f(4-1)+(4-2)=2f(3)+(4-2)=2(53)+2=108
Thus:
Answer:(3) 108