1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
podryga [215]
3 years ago
12

Which unit represents speed? joules newtons miles per hour kilometers per second

Mathematics
2 answers:
Usimov [2.4K]3 years ago
3 0

Answer:

Miles per hour  and

Kilometres per second.

Step-by-step explanation:

djyliett [7]3 years ago
3 0
MPH and kilometers per second.
You might be interested in
3(x−1) + 7=11 what is x
MariettaO [177]

Answer:

3(x-1)+7=11

3x-3-7=11

3x-10=11

3x=11+10

x=21/3

x=7

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
How can you determine the number of solutions for an equation
ryzh [129]
The way to determine the number of solutions is to complete the problem in multiple different ways.
5 0
3 years ago
I need help with these questions (see image). Please show workings.<br>​
shtirl [24]

Answer:

  • Inscribed angle is half of the intercepted arc.
  • Central angle is the same size as the intercepted arc.

<u>As per above two statements we have:</u>

  • y = 2*58° = 116°

and

  • z = 90°/2 = 45°
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which conversion factor would you use to convert from meters to feet?
butalik [34]
<span>1.Take a measurement in feet.
</span>2.Multiply or divide your measurement by a conversion factor.<span> 
</span>
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Whats the missing number
Anuta_ua [19.1K]

Answer:

<h2><u><em>5</em></u></h2>

Step-by-step explanation:

X * 3^2 +2 = 47

X * 9 + 2 = 47

9X = 47 - 2

9x = 45

x = 45 : 9

X = 5

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Lisa gives child(x) and adult(y) haircuts in her salon. She charges $10 for a child and $40 for an adult haircut. Her goal is to
    9·2 answers
  • An item has a listed price of $40. If the sales tax rate is 4%, how much is the sales tax (in dollars)?
    11·2 answers
  • What is 64mi/h= ft/s
    5·1 answer
  • How are perpendicular and intersecting lines alike? How are they different?
    10·2 answers
  • If i have a 20 min break and it 4:12 how much time do i have left
    8·2 answers
  • What is the reciprocal of the number 2/7 ?
    13·1 answer
  • (50 points) <br><br><br> answer NEEDED ASAPP
    13·2 answers
  • Jenson needs to create a graph using the data he collected from the baseball tournament over the weekend. Jenson must create a g
    11·1 answer
  • 11 4/5 + 3 5/6 and you have to add
    7·2 answers
  • A 5-pound bag of dog food costs $11.25. What is the unit price of the dog food in dollars per pound?
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!