1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
marusya05 [52]
3 years ago
12

The owner of a construction company buys cement in bulk. He recently paid $600.00 for 6 tons of cement. How much did he pay per

pound?
Mathematics
1 answer:
svetlana [45]3 years ago
6 0
$0.05. $600/6 equals $100 a ton. $100/2000 pounds equals $0.05 per pound.
You might be interested in
How many milliliters are equal to 1.5 gallons, if 1 liter = 1,000 milliliters and 1 gallon = 3.785 liters?
Korvikt [17]
1.5 gallons x 3.785 liters x 1000 milliliters
---------------- -------------------- = 5677.5 milliliters
1 gallon 1 liter
6 0
3 years ago
What is the value of the ratio 12 1/2 14 3/4 feet
Tanzania [10]
1.4 hope ithelped!



:D
3 0
4 years ago
If John drove 210 miles in 3 hours, how far will he have<br> driven in 4.5 hours?
VashaNatasha [74]

Answer:

3hours and 15 mins

Step-by-step explanation:

210 divied by 3=70

70=per hour

4 hours=280

70 divied by 2= 35

.5=35

280+35=315

315 miles in 4.5 hours

3 0
4 years ago
Hi I need helppppppppppppppppppp
tatiyna
3738383792639263846736283
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
F(x) = 4x + 2 ; g(x) = 2x ; find f(g(4))<br> HELPP PLS
Dennis_Churaev [7]

Answer:

ion know

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the length of sr<br> 9<br> 12<br> 15<br> 18
    9·1 answer
  • The sum of 8 and x is the same as 19
    6·1 answer
  • Round each number to the nearest hundredth.
    9·2 answers
  • Hey can you help me round the fallowing numbers to the nearest 10
    14·1 answer
  • Simplify the radical expression square root 121
    7·1 answer
  • The population of a county is growing at a rate of 9% per year, compounded continuously. How many years will it take for the pop
    10·1 answer
  • PLZ HELP!!!!
    9·2 answers
  • The original price of a DVD is $25. The price is marked down 17% each month.
    15·1 answer
  • If 50% is 30 what is 75%​
    14·1 answer
  • In the fraction 7/8 , the Numerator Denominator is 7.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!