The owner of a construction company buys cement in bulk. He recently paid $600.00 for 6 tons of cement. How much did he pay per
pound?
1 answer:
$0.05. $600/6 equals $100 a ton. $100/2000 pounds equals $0.05 per pound.
You might be interested in
1.5 gallons x 3.785 liters x 1000 milliliters
---------------- -------------------- = 5677.5 milliliters
1 gallon 1 liter
Answer:
3hours and 15 mins
Step-by-step explanation:
210 divied by 3=70
70=per hour
4 hours=280
70 divied by 2= 35
.5=35
280+35=315
315 miles in 4.5 hours
3738383792639263846736283
Answer:
ion know
Step-by-step explanation: