1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mkey [24]
3 years ago
10

PLSSS HELP IF YOU TURLY KNOW THISS AND EXPLAIN PLS:)

Mathematics
2 answers:
skelet666 [1.2K]3 years ago
4 0

Answer: x=36

Step-by-step explanation: first, subtract 12 from both sides of the equation. X/2 + 12 = 84. X/2=72, then divide both sides of the equation by two to isolate the variable. X=36

Hope this helped! Comment any questions about this!

nikitadnepr [17]3 years ago
4 0

Answer: x=144

Step-by-step explanation:

Solve for x by simplifying both sides of the equation, then isolating the variable

You might be interested in
What is the area of this figure?? PLEASE HELP
diamong [38]

Answer:

1410ft²

Step-by-step explanation:

20 * 12 * 2 + [62 * (15 + 12)] =

480 + (62 * 15) =

480 + 930 =

1410ft²

8 0
2 years ago
Find the value of x (sines and cosines)
Sav [38]
You would begin by choosing which trigonometric function to use. 
In this case, you would use sine.

Sine is opposite over hypotenuse. 
Opposite of the 35 degree angle is 18, and you want to find the hypotenuse which is x.

sin(35) = \frac{18}{x} (multiply x to both sides)
x sin(35) = 18 (divide sin(35) to both sides)
x = 31.38204...

So, therefore x = 31.38. I don't know what decimal point you're supposed to round to, so I'm gonna guess the hundredths place. :)
3 0
4 years ago
A donation center had filled up 44 small bins with canned food with each bin containing 24 cans. They plan to send the cans out
Valentin [98]
Each food bank would receive 264 cans.



44 Bins with 24 cans. 44•24= 1,056

n= (44•24) / 4
n= 1,056 / 4
n= 264 cans per food bank
8 0
3 years ago
Marco needs to buy some dog food. At the nearest store, 6 bags of dog food cost $31.50. How much would Marco spend on 5 bags of
Andrew [12]

Answer:

your answer would be $13.50 because is 3 bags cost 6.75 and you need 6 bags then just multiply the 6.75 by 2 and you get your answer :)

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Everything bout this
loris [4]
Sometimes, but not always.
For example - If I vote for my candidate then he will win. 
Reverse - If I don't vote for my candidate then he will not win. 
The answer is false because an if then statement is a hypothesis not a fact.<span />
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Paul sold 162 cans of lemonade in 5 hours. About how many cans of lemonade did he sell each hour.
    14·1 answer
  • A student randomly draws a card from a standard deck and checks to see if it is his favorite suit he then returned to card to th
    6·1 answer
  • Evaluate the expression 15x + 4 for x = -1 1/2
    7·1 answer
  • Possible names for a rectangle​
    8·1 answer
  • ASAP!! Please help me. I will not accept nonsense answers, but will mark as BRAINLIEST if you answer is correctly with solutions
    9·2 answers
  • A hotel charges $90 per day for a double room $80 per day for a single room. If a total of 80 single and double rooms are occupi
    9·1 answer
  • What is the answer to this?
    11·2 answers
  • What is the distance between (Negative 5, 4) and (Negative 1, 4)?
    9·1 answer
  • Thank you!!!!!!!!!!!!!
    12·1 answer
  • Drug Name Half-life
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!