1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
trapecia [35]
2 years ago
8

3. Unleaded gas and supreme gas sell for different prices per liter. Suppose that 2 liters of unleaded and 3

Mathematics
1 answer:
tankabanditka [31]2 years ago
5 0

Answer:

Step-by-step explanation:

You might be interested in
I beg of you to help me I need to be able to graduate
Ne4ueva [31]

Answer:

this i not high school work

6 0
2 years ago
Which of the following are solution to the equation below Check all that apply. <br> (4x-1)^2=11
Juliette [100K]

Answer:

I think it's E and F.  Let me know if I am wrong.

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Solve for x in the diagram below.
bija089 [108]

Answer:

x = 12

Step-by-step explanation:

20° + (6x - 2) = 90°

18° + 6x = 90°

6x = 90° - 18°

6x = 72°

x = 72°/6

x = 12

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Determine whether the relation {(6, –3),<br> (4, 1), (7, –2), (–3, 1)} is a function. Explain.
soldi70 [24.7K]

Answer:

A ifs it's not right sorry

5 0
1 year ago
The amount a hardware store pays for buying nylon rope is represented by the equation y = 0.08x, where 'y' is the price it pays
Debora [2.8K]

Answer:

0.025 $/in.

The store bought 300 ft of rope.

1 ft = 12 in.

300 ft * 12 in./ft = 3600 in.

The store bought 3600 inches of rope.

The store sells 40 inches of rope for $1.60. We can find the selling unit price of rope in dollars per inch.

($1.60)/(40 in.) = $0.04/in.

The store sells the rope at a price of $0.04 per inch.

The store sold all the rope at $0.04/in.

3600 in. * $0.04/in. = $144

The store sold all the rope for $144.

The profit was $54 for selling ll the rope.

$144 - $54 = $90

The bought the rope for $90.

The cost is dollars per inch is

($90)/(3600 in.) = 0.025 $/in.

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Cassidy's goal is to raise more than $75 for charity. She has already raised $6. Now she is selling cupcakes for $3 each to reac
    11·2 answers
  • Why are jobs in the labor market outsourced from the United States to other countries such as Mexico and India?
    11·1 answer
  • In converting 9 yards to inches, what unit (omit the number) would you place in the numerator of your ratio? Use the plural form
    7·1 answer
  • How to solve this equation <br> y=-2+6 and 3y-x+3=0
    10·1 answer
  • How do you skip the 7th grade?
    10·2 answers
  • My question is c is not less than zero​
    8·2 answers
  • Hey there can you please help me posted picture of question
    7·1 answer
  • A seventh grade teacher asks her students a survey question. Which questions are appropriate for the teacher to ask her populati
    8·2 answers
  • What has to be the same in order to add fractions?<br>​
    8·1 answer
  • Helppp hurryyyy<br> i don’t understand it
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!