1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vikki [24]
2 years ago
10

Which equation is not a linear equation?

Mathematics
1 answer:
lubasha [3.4K]2 years ago
5 0

Answer:

a is not a linear equation

You might be interested in
Plz help with the math question
vampirchik [111]

Answer:

the answer is 20

8 0
2 years ago
Find the lateral surface area of the rectangular prism
Sphinxa [80]
I think A) 117 km2 should be correct
8 0
2 years ago
Which statement is not always true?
Dafna1 [17]
Which statement is not always true?(1) The product of two irrational numbers is irrational.
(2) The product of two rational numbers is rational.
(3) The sum of two rational numbers is rational.
(4) The sum of a rational number and an irrational number is irrational.
The statement that is not always true is the <span>sum of two rational numbers is rational. The answer is number 3.</span>
6 0
3 years ago
How to find the zeros of a non factorable function?
Mice21 [21]
Assuming it's for a polynomial function, this video explains a lot https://www.youtube.com/watch?v=OrLz7yide2g hope this helps:)
5 0
3 years ago
Can someone answer this asap?
IgorLugansk [536]

Answer:

145

Step-by-step explanation:

six can go into eight once with a remainder of two, next you bring down the seven and you will get twenty seven, six can go into twenty seven four times six by four is 24,27 take away 24 is 3 then you bring down the one, six can go into 31 five times, six by five is 30, 31 take away 30 is one

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Please help fast!?!?!?!
    14·2 answers
  • you order two tacos and a salad. The salad cost $2.50. You leave a three-dollar tip. Theres is no sales tax. How much does one t
    11·2 answers
  • the attendence at a school football game was 350. tickets for adults cost $2.25 compared to $1.00 for children. if the total rec
    9·1 answer
  • Using the graph below, what is the unit rate?
    9·1 answer
  • ❗❗❗PLS I NEED HELP ON THIS I DON'T UNDERSTAND PLS HELP❗❗❗❗❗❗
    14·1 answer
  • A summer job pays $5 per hour.
    8·2 answers
  • HURRY PLEASE I WILL GIVE BRAINLIEST
    6·1 answer
  • Consider lines An and CD
    14·1 answer
  • Solve and then graph each solution on a number line.<br><br> 52 = 12 + 4w
    5·1 answer
  • Teacher raises A school system employs teachers at
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!