Stores d and e, you have to divide the cost by the ounces.
Answer:
Step-by-step explanation:
y=2/3x-3
Answer: 200 child tickets & about 143 adult tickets.
Step-by-step explanation:
1st: 1500 / 7.50 = 200
2nd: 1500 / 10.50 = 142.857 (Notice how I put ABOUT)
X = 200
Y = About 143
Welcome!
<span>y=-4/x+1 is ambiguous, since it's not immediately clear whether you meant
-4
y = -4/x + 1 or y = ---------
x+1
I'm going to assume that the latter is what you meant.
1. Interchange x and y, obtaining:
-4
x = --------
y+1
2. Solve this for y, obtaining y+1 = -4/x, or xy + x = -4, or
-x - 4
xy = -x-4, or y = ---------
x
-1 -1 4
3. Replace y with f (x): f (x) = -1 - -----
x
This last result has the correct form.</span>