1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kenny6666 [7]
2 years ago
9

Factoring help. Need step by step guidance .... 35n ^ 2 + 22n + 3

Mathematics
1 answer:
Maksim231197 [3]2 years ago
5 0
35 = 7 * 5 

(7n + 3)(5n + 1)
= 35n^2 + 7n + 15n + 3
= 35n^2 + 22n + 3

so answer is
(7n + 3)(5n + 1) 
You might be interested in
What shape do degree 3 functions have?
weqwewe [10]

Answer: Third degree polynomials are also known as cubic polynomials. Cubics have these characteristics: One to three roots. Two or zero extrema.

HOPE THIS HELPS

Please brainliest

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Photography World has a portrait special. A three-pose portrait package has a sitting fee of $35, and a six-pose package has a s
ki77a [65]
We know that a three-pose portrait package has a sitting fee of $35 and <span> a six-pose package has a sitting fee of $60. The total amount they collect is $690.

</span>\text{Therefore, the equation can be} 35x + 60y = 690
6 0
3 years ago
For what values (cases) of the variables the expression does not exist: <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B3%7D%7B4y%2B
stealth61 [152]

Answer:

y = - \frac{1}{2}

Step-by-step explanation:

Given

\frac{3}{4y+2}

The denominator of the expression cannot be zero as this would make it undefined. Equating the denominator to zero and solving gives the value that y cannot be, that is

4y + 2 = 0 ( subtract 2 from both sides )

4y = - 2 ( divide both sides by 4 )

y = \frac{-2}{4} = - \frac{1}{2} ← excluded value

6 0
3 years ago
It costs $3.99 for 32 fl. oz. of soda. What is the unit rate?<br> Your answer
Marrrta [24]
The unit rate means we need to find it per one soda can. So, 32/32 is one. We do the same to $3.99. $3.99/32 is about 13 cents.

Unit rate is: 13 cents per soda can
6 0
2 years ago
Express the values below I’m scientific notation 52,800g, 255.6m, 0.04109cm!?
Trava [24]

Answer:

1) 5.28 x 10^4 g

2)2.556 x 10^2 m

3)4.109 × 10^-2cm

Have a nice day!!!!!

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Plz help<br> Don’t know which one it is?
    7·1 answer
  • A parachutist's rate during a free fall reaches 198 feet per second. What is this rate in meters per second? At this rate, how m
    14·1 answer
  • Sullivan’s boss has 5 eyes total. Three of his eyes are smaller than the other two. Write a ratio of small eyes to large eyes.
    14·1 answer
  • Raymond has two seven foot long boards, and wants to cut fifteen inch long peices from each; what is the greatest number of peic
    9·2 answers
  • In a small town, there are 4 times as many left-handed males as there are left-handed females, and there are 3 times as many rig
    5·1 answer
  • How is statement B related to statement A?
    15·1 answer
  • Caroline's gross annual salary is $47,448 What is the max amount of rent she can afford to pay?
    8·1 answer
  • What is the common differenice for this arithmetic sequence?
    15·2 answers
  • Middle school algebra 1
    15·1 answer
  • Triangle ABC was dilated using the rule Do,4. Triangle
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!