Answer:
-3
Step-by-step explanation:
Step-by-step explanation:
The constant of proportionality is the ratio of the cost to the number of pounds of walnuts. In other words, it is the price of one pound of walnuts.
$10.92 / 4 lb = $2.73 / lb
<span>Let x=apples that Andre picks
Then x/3=apples that Maria picks
And 2x=apples that Jane picks
Soooo,
x +(x/3)+2x=840 multiply each term by 3
3x+x+6x=2520 collect like terms
10x=2520
x=252</span>