1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lubov Fominskaja [6]
3 years ago
13

Donna bought 5 bags of dog treats for $10.90. What is the cost per bag of dog treats? A. $0.46 B. $2.73 C. $15.90 D. $2.18

Mathematics
1 answer:
Juliette [100K]3 years ago
6 0

Answer: $2.18

Step-by-step explanation:

 You are trying to solve for the cost of one bag or unit cost. Take

  the amount of money spent and divide it by the number of bags

  purchased.

  10.90 ÷ 5 = 2.18

You might be interested in
Suppose that x and y vary inversely and x = 1 when y =5. Write a function that models the inverse variation Graph the function a
Vaselesa [24]
The answer is a function
3 0
3 years ago
Use front-end estimation to estimate the sum. 13.3+2.8+5.6 a.about 20 b. about 23 c. about 22 d.about 25
poizon [28]

Answer:

C. About 22

Step-by-step explanation:

13.3 + 2.8 + 5.6

= 21.7

Since 21.7 is close to about 22, we can conclude that C is the final answer.

5 0
4 years ago
How do I solve this?​
Bad White [126]

Answer: <em>81</em>

Step-by-step explanation:

<em>3^4</em>

<em>3x3x3x3</em>

<em>3x3=9</em>

<em>9x3=27</em>

<em>27x3=</em><em>81</em>

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A football team loses 3 yards on one play and 6 yards on another play. Write a sum of negative integers to represent this situat
stepan [7]
-3 + (-6) = -9
This relates to to the problem because the team has lost a total of nine yards.
4 0
3 years ago
Which description best describes the solution to the following system of equations?
Lunna [17]

Answer:

typing this answer to get points hope u get ur answer soon :)

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • I know this isnt school related, but is there a bio you can put on your profile?
    5·1 answer
  • Factor the expression below.<br> x2 - 49
    7·2 answers
  • Given: angle 1 and angle 2 form a linear pair,
    13·1 answer
  • ??????????????????????????????
    10·2 answers
  • The chart below shows the resting heart rate of members of a fitness class
    15·1 answer
  • What 42 rounded to the nearest ten​
    12·1 answer
  • Working together, it takes two computers 12 minutes to send out a company's email. If it takes the slower computer 30 minutes to
    7·1 answer
  • Show how to to find the product 0.19 times 10 to the power of 3
    7·1 answer
  • Astore pays $927.40 for a water heater and marks the price up by 5%. What is the new price?
    10·1 answer
  • Word Problem On Division
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!