1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
svlad2 [7]
3 years ago
6

Marcia is building a doghouse and needs to cut plywood for the roof. Plywood comes in sheets that are 48

Mathematics
1 answer:
djverab [1.8K]3 years ago
8 0

Answer:

A,24ft

Step-by-step explanation:

you have 48^2ft and Marcia needs two squares that are each 12^2ft,

12+12=24

48-24=24

                                                            answer=24ft

You might be interested in
Easy points :) <br> 2*2*2+2-1
kipiarov [429]

Answer:

9

Step-by-step explanation:

2*2=4*2=8+2=10-1=9

7 0
3 years ago
What are the real solutions of the equation x^4= 81?
zmey [24]
Use photomath it’s free
5 0
4 years ago
Translate the phrase into an expression: 11 more than one third of a number
skelet666 [1.2K]
1/3x+11.
1/3 of a number can be shown as 1/3x, since the number is not identified.

We can represent 11 more as +11.
This, our expression is 1/3x+11

Hope this helps!
5 0
3 years ago
What is the value of 56.13?
SpyIntel [72]

Answer:

The value is Approximately 56

8 0
4 years ago
Read 2 more answers
A function y = g(x) is graphed below. What is the solution to the equation g(x) = 3? x = 3 3 &lt; x &lt; 5 3 ≤ x ≤ 4 3 ≤ x &lt;
Fittoniya [83]

The Answer is:  x = 3

8 0
3 years ago
Other questions:
  • 108 pencils to 27 students <br> What is the unit rate?
    11·2 answers
  • The area of a circular rose garden is 44 square meters. What is the radius of the garden?
    10·1 answer
  • Why do u think rates are usually written as unit rates
    12·2 answers
  • What is 15/20 reduced
    15·2 answers
  • If maria paid her supplier $8.50/doz for roses and sold them for $19.95,what was the percent markup?
    5·1 answer
  • What number is 0.3℅ of 6500
    5·2 answers
  • PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLIEST<br> Answer all parts of the question please!
    15·1 answer
  • Help plss<br> What is the value of x<br> A. 36<br> B. 60<br> C. 48<br> D. 30
    11·2 answers
  • Jane made $4,700 in the month of February plus she received 4% commission on the sales of $150,000 for that month. What was her
    8·1 answer
  • 14 2/3 yards into feet?
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!