Answer:
Four hundred seventy six thousand
Step-by-step explanation:
I think this is what you mean. If not, let me know. Thank you:))
First you find the unit rate. (Divide 2.76 by 18)
You will find out that each ounce costs $0.15
Then divide 2.07 by 0.15.
The answer is 13.8 ounces.
The value of x is 28 .
<h3>What is a Triangle ?</h3>
A triangle is a polygon with three sides , three angles and three vertices.
According to the Proportionality Theorem
When a line is parallel to one side and intersects the other lines at two different points then it divides both the line in similar ratio.
As in the given figure DC is parallel to AP ,
then RD : DP = RC:CA
42:15 = x: 10
42/15 = x / 10
x = 42 * 10 /15
x = 28
Therefore the value of x is 28 .
To know more about Triangle
brainly.com/question/2773823
#SPJ1
Check picture below, solve for "x" and "y"
unless you've already covered the 30-60-90 triangle, then check your book on them, to see the ratios, using the 30-60-90 ratios is simpler
Answer: 54.4 mph
Step-by-step explanation:
First find the distance to the train station. If it took Carlos 4 hours to come back driving at 68 mph, the distance is:
= Speed * time
= 68 * 4
= 272 miles
This means that Carlos drove for 5 hours to cover 272 miles the first time. His average speed was therefore:
= Distance / time
= 272/5
= 54.4 mph