1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sp2606 [1]
2 years ago
8

Sam buys 3 pounds of apples for $6. What is the unit rate?

Mathematics
1 answer:
olganol [36]2 years ago
5 0

Answer: 1 pound per $2

Step-by-step explanation:

Imagine this problem as a ratio:

Pounds : Dollars

3 : 6

To simplify this ratio, we see that a common divisor(in fact the only common divisor) is 3.

3/3 : 6/3

1 : 2

Therefore, we get 1 pound per $2

You might be interested in
Whats the volume of a pyramid
Fantom [35]

Answer:

The volume of a pyramid is 1/3 x Base Area x Height.

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
A right circular cone is intersected by a plane that passes through the cone's
yarga [219]

Answer:

  B.  A pair of intersecting lines

Step-by-step explanation:

The attached image can give you an idea of what you get when a plane perpendicular to the base of a cone intersects the vertex of the cone.

__

In the problem statement here, we assume a double-napped cone with no defined base. That means the lines of intersection with the sides of the cone will meet at the vertex point and extend indefinitely in either direction.

The intersection is a pair of intersecting lines.

7 0
2 years ago
Can yall solve this for me for 10 points please and thank uu
Effectus [21]

Answer:

I would say just take the big number and subtract the 41??...

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
How many seconds are in 35 minutes?
arlik [135]
2,100 (35 times 60) is the answer
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The price of a DVD, including 5% sales tax is $21.15. What us the price of the DVD, before sales tax?​
AfilCa [17]

Answer:

20.14

Step-by-step explanation:

21.15 - 5%(1.01) = 20.14

6 0
3 years ago
Other questions:
  • John Maynord pays a $566.00 annual insurance premium. This represents 40% of the total premium. The rest of the premium is paid
    10·2 answers
  • Given the explicit expression f (n) = 5n - 2, write a set showing the sequence, and write a recursive expression.
    9·1 answer
  • In a class, 20 people live on campus and 4 people live off-campus. If we were to draw one student's name from a hat, what is the
    7·2 answers
  • A) A graph is drawn below.<br> Explain how you know that y is not directly proportional to x.
    5·1 answer
  • Hi I know its a lot of rate of change I just don't understand
    14·1 answer
  • John makes $63.70 cutting grass for 5 Hours. How much does he make per hour
    11·2 answers
  • Simplify -2x^3y x xy^2 <br><br> A
    15·1 answer
  • What is the value of x​
    11·2 answers
  • jackson is in charge of creating the work schedule for employees at big wave water park. If too many employees are scheduled the
    12·2 answers
  • The z value for a 97. 8% confidence interval estimation is.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!