1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lunna [17]
3 years ago
8

Question 2 options:

Mathematics
1 answer:
zloy xaker [14]3 years ago
8 0
2. 7 PM
3. Mike went continuously towards his destination until hour 3. And the total time he went back home was three hours (hrs 8-11.)
4.Mike new this was the time. He was going to go on vacation!! He went on for 3 hours straight until he took a break for 4 hours. Mike went back on the road again for 2 hours until he needed more gas. He then seen candy bars and really wanted some. And then he had to go to the bathroom. So that took an hour. Mike buckled down for the last hour to go back to home sweet home.
You might be interested in
A drawing of a room has scale of 1/4 inch = 1 ft. what is the proportional relationship according to scale?
exis [7]

Answer:

for every 1/4in on the paper its 1ft in real life

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Equations and inequalities
DerKrebs [107]
Inequalities and equations use similar steps to solve, but inequalities give a range of numbers that can represent the variable while an equation will give a direct answer.

Example:

4+5x=24

First you would subtract 4 or add the opposite of 4 from 24.

4+5x=24
+(-4) +(-4)
—————
5x=20

Then divide each side by 5 or multiply each side by the reciprocal of 5 to isolate the variable.

1/5*5x=20*1/5 (reciprocal)
X= 4

You would use the same steps in an inequality but end up with a different sign.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following functions is graphed below?
Pie

Answer:

C

Step-by-step explanation:

C is the solution

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
6 ( x - 1 ) = 9( x - 4 ) solve for x<br>I'm giving points pls answer fast<br>​
Alex

Answer:

x = 10

General Formulas and Concepts:

<u>Pre-Algebra</u>

Order of Operations: BPEMDAS

  1. Brackets
  2. Parenthesis
  3. Exponents
  4. Multiplication
  5. Division
  6. Addition
  7. Subtraction
  • Left to Right

Equality Properties

Step-by-step explanation:

<u>Step 1: Define</u>

6(x - 1) = 9(x - 4)

<u>Step 2: Solve for </u><em><u>x</u></em>

  1. Distribute:                                   6x - 6 = 9x - 36
  2. Subtract 6x on both sides:        -6 = 3x - 36
  3. Isolate <em>x</em> term:                             30 = 3x
  4. Isolate <em>x</em>:                                      10 = x
  5. Rewrite:                                       x = 10

<u>Step 3: Check</u>

<em>Plug in x into the original equation to verify it's a solution.</em>

  1. Substitute in <em>x</em>:                    6(10 - 1) = 9(10 - 4)
  2. Subtract:                              6(9) = 9(6)

Here we see that the 2 expressions are exactly the same.

∴ x = 10 is the solution to the equation.

6 0
3 years ago
There are 32 red or blue marbles in a bag. The number of red marbles is 4 more than 3 times the number of blue marbles. Write an
eimsori [14]

Answer:

# red marbles = 25

# blue marbles = 7

Step-by-step explanation:

r + b = 32

r = 4 + 3b

substitute '4 + 3b' for 'r' in the 1st equation

4 + 3b + b = 32

4 + 4b = 32

4b = 28

b = 7

red = 32 - 7

r = 25

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Let f(x) = twenty four over the quantity of 3 x minus two . Find f(−2).
    13·1 answer
  • Lina bought a twenty-ounce bag of Yummios for $2.39. What is the price per ounce, rounded to the nearest cent?
    14·1 answer
  • What is the value of x in the following equation: 2=x+5 ?
    15·2 answers
  • HELP ME WITH THIS QUESTION AND PLEASE EXPLAIN HOW YOU GOT IT!!!
    7·1 answer
  • Help plz 15. and 16. math<br>explain and answer is on side already
    15·1 answer
  • Are the two triangles below similar?<br>PLEASE HELP ME!!!!!!!!!!​
    12·2 answers
  • The value of x is? Help I cant find the answer to this
    13·1 answer
  • So this is Writing Expressions practice.<br> 17 added to 15 <br> An expression is: (answer)
    11·1 answer
  • Hallppp!!
    10·1 answer
  • (x + 7)(x + 4) simply
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!