1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
djverab [1.8K]
4 years ago
15

The coordinates below are the three vertices of a rectangle. Identify the fourth coordinate and the area of the rectangle. A coo

rdinate plane with the following points A at negative 2, 2; B at negative 2, negative 4; and C at 2, negative 4. (2, 1), 24 units squared (2, 1), 20 units squared (2, 2), 24 units squared (2, 2), 20 units squared
Mathematics
2 answers:
gayaneshka [121]4 years ago
7 0

(2,2) 24 because there are 6 units on each side and there are four sides so s multiplied by 4 equals 24

horrorfan [7]4 years ago
6 0
(2, 2)
Points B and C are symmetric (Divided by the y axis) so that means we have to find the mirrored version of A that is divided by thee y axis which is (2, 2)
You might be interested in
What is another point on the line?
Kamila [148]

Answer:

B. (0,9)

Step-by-step explanation:

Start the point on (4,3), and becasue the slope is -3/2 you do rise over run. so you could go up 3 and left 2 or down 3 and right 2. i went up 3 and left to twice from point (4,3) and arrived at point (0,9). so the answer is B. (0,9)

7 0
3 years ago
Using the equation, y=10000(0.97)x predict the purchasing power of $10000 ten years later
timurjin [86]
 <span>Using the equation, y= 10,000(0.97)^ , predict the purchasing power of $10,000 ten years later. </span>
<span>$7374</span>
8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Is ( y x 1 ) +2 and y + 2 equivalent
Alik [6]

Answer:

Yes. They are equivalent.

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
The cost of 8 oranges is $1. What is the cost of 4 dozen oranges?
diamong [38]
Cost of 8 oranges = $1
Cost of 1 orange = 1/8

Now, cost of 4 dozen (=48 orange) = 1/8 * 48 = 6

In short, Your Answer would be $6

Hope this helps!
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the system of equations y=3x y=x^2-18
never [62]

Answer:

Point Form:

(6,18), (-3,-9)

Equation Form:

x=6, y=18

x=-3, y=-9

Step-by-step explanation:

Solve for the first variable in the first equation, then substitute the result into the other equation.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is 704 as a decimal?
    5·2 answers
  • Which equation represents the graph shown?<br> (Picture attached)
    15·1 answer
  • One number exceeds another by 2 the sum of the number is 48 what are the numbers
    13·1 answer
  • A principal of $3600 is invested at 7.5% interest, compounded annually. How much will the investment be worth after 6 years?
    9·1 answer
  • Let u = &lt;-3, 4&gt;, v = &lt;8, 2&gt;. Find u + v.
    8·1 answer
  • Find the value of x.<br> B<br> А.<br> to<br> 97°<br> 89°<br> С<br> D
    15·2 answers
  • Ryan has two jobs. He earns $9 per hour for x hours babysitting his cousins and he earns $18 per hour for y hours working at the
    7·1 answer
  • 1. Find the percent of the given quantity using any method: 40% of 320
    13·2 answers
  • 3:2 is equivalent to
    11·1 answer
  • A case of 8 items costs $9.44 at Costco. What is the price of each item?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!