54.7 cm because a squared + b squared = c squared
10 lbs of apples will cost $55
How? Well...
First, you would need to find the unit rate, which is 5.5
You find the unit rate by simply dividing 33 by 6. Next, after you found your unit rate, you're going to multiply that by 10. We now know that 10 x 5.5= 55. Therefore, you will need $55 for 10 lbs of apples.
Hi, do you have to picture?
The two triangles are similar by SSA similarity. Option B is correct.
<h3>What is the triangle?</h3>
A triangle is a three-sided polygon. It is one of the most fundamental geometric forms.
If the ratio of the sides are same as well as the one angle is common between the two triangles then in that condition there will be SSA similarity.
From the triangle ABC and DEC
The ratio of the sides is;

One angle c is common in the two triangles.
The two triangles are similar by SSA similarity.
Hence, option B is correct.
To learn more about the triangle, refer to:
brainly.com/question/2773823
#SPJ1