1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zigmanuir [339]
2 years ago
15

Can someone please help me with this

Mathematics
1 answer:
Softa [21]2 years ago
7 0

Answer:

if the question is what is the are of the circle without the rectangle inside it, then we could solve it easily using the Mathematical formula for A Circle's area which is

\pi {r}^{2}

since a radius is half a diameter, and the diameter is 8cm, the radius becomes 4 cm

Step-by-step explanation:

π×4^2

3.14×16

50.24

You might be interested in
50 POINTS !!<br><br><br> PLEASE HELP !! ILL GIVE BRAINLIEST TO THE RIGHT ANSWERS.
Artyom0805 [142]

Answer:

12

Step-by-step explanation:

Use the pythagorean theorem (a^2+b^2=c^2). A and b are the two legs of the triangle, and c is ALWAYS the hypotenuse. Plug in the values for a and c

a^2+b^2=c^2

5^2+b^2=13^2

25+b^2=169

b^2=144

b=12

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
An angle measures 19.4° more than the measure of its complementary angle. What is the measure of each angle?
8090 [49]

Answer:

37.8+52.2=90

Step-by-step explanation: x + (x + 14.4) = 90

2x + 14.4 = 90

2x = 75.6

x = 37.8  (one angle)

And (x + 14.4) = 52.2 (other angle).

7 0
2 years ago
Find the volume of a cylinder with height 12 cm and diameter 7 cm.
Svet_ta [14]
<span>461.81 cm^3 .................................</span>
3 0
2 years ago
Find the mean of this data set: 2, 5, 5
Rufina [12.5K]

Answer:

Mean = 4

Step-by-step explanation:

Mean = \frac{\sum x}{n} = \frac{2 + 5+ 5}{3} = \frac{12}{3} = 4

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
A recipe for sugar requires 2 cups of flour forever 2/3 cups of sugar at this rate how many cups of sugar should be used to 5 cu
Marta_Voda [28]

Answer:

10/6 cups of sugar is the answer to this equation being the correct answer.

THANK YOU

PLEASE PUT 5 STARS

5 0
2 years ago
Other questions:
  • 1.25 * 10-3* 8 * 10-5
    10·1 answer
  • Which equation represents the graphed function?
    15·1 answer
  • Four gallons of gasoline cost $16.80. What is the price per gallon (also known as the slope of the line)?
    14·1 answer
  • James answered 84% of the test questions correctly. He answered 21 questions correctly. How many questions were on the test?
    8·1 answer
  • Consider a game in which a player rolls a number cube to determine the number of points earned. If a player rolls a number great
    5·1 answer
  • Let u=&lt;-5,2&gt;, v=&lt;-2,6&gt;. Find 4u+3v.
    5·1 answer
  • HELP MEEEEEEE PLEASE
    5·1 answer
  • Factories the following question ​
    6·1 answer
  • A sweater normally cost $35 there is a 25% discount what is sale price of the sweater? Include the $
    14·1 answer
  • Please help me with segment addition and midpoints
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!