Answer:
7
Step-by-step explanation:
Answer:
5x⁴ + 5x³
Explanation:
We are given that:
f (x) = 5x³
g (x) = x + 1
Now, (f · g)(x) means that we will simply multiply the two functions as follows:
(f · g)(x) = f (x) · g (x)
(f · g)(x) = 5x³ (x + 1)
(f · g)(x) = 5x⁴ + 5x³
Hope this helps :)
<span>
You can write the equation in point-slope form, which has the format <em>y-y</em>subscript1=<em>m</em>(<em>x-x</em>subscript1), with <em>y</em>subscript1 and <em>x</em>subscript1 being the y and x coordinates for a point on the line, and <em>m</em> being the slope. </span>
<span /><span>Substitute a y and x coordinate into the equation so you have <em>y</em>-6=<em>m</em>(<em>x</em>-2)</span>
<span /><span><span>Then find the slope so you can replace <em>m</em>. The slope formula is <em />(<em>y</em>subscript2-<em>y</em>subscript1)/(<em>x</em>subscript2-<em>x</em>subscript1). </span><span>Substitute the coordinates in so you have <em>m</em>=(16-6)/(4-2), which simplifies to 10/2 and then 5.</span></span>
<span><span /></span><span>Now the equation is <em>y</em>-6=5(<em>x</em>-2)</span>
<span />If you want a different form, for example slope-intercept form, you can change it to that:
<span><em>y</em>-6=5(<em>x</em>-2)</span>
<span><em>y</em>=5x-4</span>
A unit rate is just how much it costs per ONE unit of whatever your measuring. Lets say you had a rate of $4.00/8lbs. The unit rate would be $0.50/ ONE lb.