1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tju [1.3M]
3 years ago
7

Need help with this math question

Mathematics
1 answer:
Mariulka [41]3 years ago
6 0

Answer:

The answer is $48

Step-by-step explanation:

48x15=720

You might be interested in
In STU, SU =18 and TU =13. Find m
erastova [34]

Answer:

m=22.2

Step-by-step explanation:

By using the Pythagorean’s theorem i.e

hypotenuse^2=opposite^2+adjacent^2

Where

Hypotenuse =unknown

Opposite =18

Adjacent =13

Hyp^2=18^2+13^2

Hyp^2=324+169

Hyp^2=493

Hyp=sqrt 493

Hyp=m=22.2

3 0
3 years ago
Which value is the furthest from 0 on the number line?
evablogger [386]

Answer:-21.5

Step-by-step explanation:

It’s the furthest

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the unit rate if you have to pay $36 for 3 tickets
galina1969 [7]

Answer:

$12

Step-by-step explanation:

36÷3=12

Each ticket costs $12

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Bottles of sparkling water usually cost $1.69 each. This week they are in sale for 4 for $5. You bought one last week and one th
Phantasy [73]

Answer:

The cost of 1 sparkling bottle in this week is less than last week, so we pay less this week.

We pay $0.44 less this week.

Step-by-step explanation:

Given,

Cost of 1 sparkling bottle last week = $1.69

This week cost of 4 bottles is $5.

So we have to find the cost of 1 bottle.

For this we use the unitary method, we get the cost of 1 bottle;

Cost of 1 sparkling bottle this week = \frac{5}{4}=\$1.25

The cost of 1 sparkling bottle in this week is less than last week, so we pay less this week.

For finding how much we pay less this week, we have to subtract cost of 1 sparkling bottle this week from cost of 1 sparkling bottle last week.

Framing the above sentence in equation form, we get;

Amount\ of\ money\ we\ pay\ less=1.69-1.25=\$0.44

Hence we pay $0.44 less this week.

8 0
3 years ago
What is the domain of h?
iren2701 [21]

Answer:

its actually D :0

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Seven friends shared a 2/3 pound bag of pistachios. If each person had the same amount of nuts, how many pounds did each person
    14·2 answers
  • Which of these relations on the set {0, 1, 2, 3} are equivalence relations? If not, please give reasons why. (In other words, if
    13·1 answer
  • What is the slope of the graph of 14x + 7y = –9?
    15·2 answers
  • What is the decimal multiplier to decrease by 25%?
    12·2 answers
  • A pizza with a diameter of 13 inches is cu to to 12 equal slices.
    12·1 answer
  • 7.8x = 32.76<br><br><br> Show your work
    5·1 answer
  • 45 POINTS!! PLEASE HELP
    11·2 answers
  • Multiply.
    7·1 answer
  • The graph of a proportional relationship contains the point (20, 4) .
    11·2 answers
  • When my 8th grader friends cant even answer this welp me neither help?
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!