1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alexus [3.1K]
2 years ago
10

Please help me if you don't mind​

Mathematics
1 answer:
yarga [219]2 years ago
7 0
Miya los cento 5-63 9-64
You might be interested in
Solve the inequality.<br>–5r+3≥-2​
andrew-mc [135]

Answer:

the answer is r<1 that's the inequality

5 0
3 years ago
Solve x + 2∕5 = 1∕3 for x.
Naya [18.7K]

Answer:

2.2360679775

I hope this helps

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A TV that usually sells for $186.67 is on sale for 20% off. If sales tax on the TV is 8%, what is the price of the TV, including
Furkat [3]

Answer:

$161.28288  or $161.28 if rounded

Step-by-step explanation:

first find 10% of the original cost

186.67/10 =18.667

18.667 x 2 = 37.334 (20%)

186.67 - 37.334 = 149.336

to find the tax, mulitple 149.336 x 1.08

1.08 because, 100% of the cost, plus 8% of the cost for tax

= 161.28288

5 0
3 years ago
Is 8.27 rational or irrational?
BlackZzzverrR [31]

Answer:

Rational

Step-by-step explanation:

A terminating decimal is a rational number.

A repeating decimal is a irrational number.

Since 8.27 terminates, it is rational.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Question Help
mina [271]

The answer is 44 and if he deposits it is 33 dollars:

11x4

1x4=4

1x4=4

So 11x4=44

And if he deposits 11 he will have 33

3 0
3 years ago
Other questions:
  • 5×70=5×_ tens<br>=___tens=___.
    14·2 answers
  • Which graph models the equation 2x + 3y = 6?
    8·1 answer
  • 5m+72=−2m+52 A -1 B -1/7 C 6/7 D 7
    10·1 answer
  • A student runs 100 meters in 11 seconds. What is the speed of the student?
    7·1 answer
  • Y-1=4y-2/3<br> y=_____<br> solve
    10·2 answers
  • The foreman in the welding department wanted to know what value of allowance to use for a particular section of the shop. A work
    13·1 answer
  • Please help I need help​
    15·1 answer
  • If it's $5 for 4 pounds of apples, how much does 1 pound cost?
    13·2 answers
  • Use the formula to figure out the area. Calculate your answer to the nearest hundredth.
    5·2 answers
  • Can someone please give me the (Answers) to this? ... please ...<br><br> I need help….
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!