Answer:
If u really struggle with maths u could use an application names photomath cuz it really helped me. Sry I can't help but I think photomath will be helpful
<u>Information:</u>
Fixed Cost = $32,634
Variable Cost = $8.75 per book.
Selling Price = $24.50 per book.
<u>Define x:</u>
Let x be the number of books sold.
<u>Construct Equation:</u>
For production cost to be equal auto money from sales:
⇒ 24.5x = 32634 + 8.75x
<u>Solve x:
</u>
24.5x = 32634 + 8.75x
Take away 8.75x from both sides:
15.75x = 32634
Divide both sides by 15.75:
x = 2072
Answer: The publisher must sell 2072 books.
Answer:
Answer is 4
Step-by-step explanation:
8+(3x4) = (2x2) + (4x4)
8+12 = 4+16
20=20
Answer:
144
Step-by-step explanation:
Put the number where the variable is and do the arithmetic.
9p^2 = 9·4^2 = 9·16
9p^2 = 144 . . . . when p=4
Example A: a/2
A fraction shows division as well! I’m not sure about the rest though....