Answer:
$1.26 per ounce
5 jars=$50.40
Step-by-step explanation:
$10.08/8 ounces=$1.26 per ounce
$10.08/jar x 5 jars=$50.40
Answer:

Step-by-step explanation:
The
-intercept of a line is the
value when
. In the equation
, we can solve for its equation when we plug in
.
Solving for
when
:
.
So the
-intercept of the equation
is
.
To find what equation has the same
-intercept, we can do the same process for each equations given by the choices. However, I can see that the equation,
, has the
-intercept. If in doubt, you can check for the solution below or solve each equations for yourself.
Solving for
when
:

The answer is 12/16... divide the fraction by 4 and you get 3/4
A parabola is the locus of points equidistant from the focus and directrix. This means the distance from the green point is the same to the focus as it is to the directrix. The appropriate choice is ...
... B. 7
I'm not sure that I am 100% right but I'll give it a shot.
50+75= 125*0.35=43.75
$43.75