Answer:
Step-by-step explanation:
Increases in obesity and diet-related diseases are major health problems in the ... the last 20 years there has been a dramatic increase in the nation's obesity rates, ... 2 diabetes, increased health-care costs, reduced quality of life and increased ... to come up with solutions to help the food desert that is closest to their school.
Answer:
The difference in the unit rates of the jars of peanut butter is 0.4.
Step-by-step explanation:
In order to find the unit rates, you have to divide each price for the amount of units purchased with that price, which is:
27.12/8=3.39
26.53/7=3.79
Now, that you have the unit rate for each case, you have to subtract 3.39 from 3.79 to find the difference in the unit rates:
3.79-3.39=0.4
According to this, the answer is that the difference in the unit rates of the jars of peanut butter is 0.4.
Answer:
$1500
* { 1267 t / lb * 2.2046 lb/ kg * 1 kg /$ .88) }
= ~~ 4761184 tabs
U 2 can help me by marking as brainliest.........
Answer:
120
Step-by-step explanation:
The answer is 357/88 but if u simplify it the answer is 4 5/88