1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zinaida [17]
2 years ago
14

You can buy a used kayak from your friend for $44, or you can rent one for $4 per hour. Either way, you must rent a life vest fo

r $1.50 per hour. How many hours must you kayak for the cost of renting and buying the kayak to be the same?
Mathematics
2 answers:
Rama09 [41]2 years ago
5 0

Answer:

11 hours

Step-by-step explanation:

Masteriza [31]2 years ago
3 0
11 hour because you have to rent a life vest no matter what. That means that you just need to kayak for 11 hours until you reach the $44 mark.
You might be interested in
1. Jim traveled at a speed of 18km/h for 2 hours .What was the distance covered?
lapo4ka [179]

Answer:

Step-by-step explanation:

1. The formula for distance=speed X time

18 X 2 X3600=129600km/s

4 0
3 years ago
PLZ SOMEONE HELP RIGHT AWAY!<br><br> 10x+2(8x+10)
Umnica [9.8K]
2(13x+10) is the answer
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
A racetrack has the length of 2000 ft from east to west, and the length of 1054 ft from north to south, write an equation to rep
levacccp [35]

Answer:

ehdd

Step-by-step explanation:

porire

7 0
3 years ago
I need help in my alg assignment, I'm trying to finish up my class and my friend explain this to me but I don't understand and c
Alex
50 boys 35 girls 4.40 times 5 is 22+14=36
so all your doing here is 35 times 0.4 because their are 35 girls and you multiple that by 0.4
same thing for the guys anyway answer is 36
3 0
3 years ago
Simplify 5(2y+6)+(-24y)
JulsSmile [24]

Answer:

-14y + 30

Step-by-step explanation:

Tell me if I am wrong but I think this is it.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The enrollment at a college has lowered 8% per year for past two years. if the current enrollment is 541,625 students, find the
    12·1 answer
  • How do I know what integer the irrational number that was squared is closest to?
    14·1 answer
  • 11 halves divided by 7
    9·2 answers
  • Add the product of 5 and 6 with the product of 3 and 7
    6·2 answers
  • I am having difficulties solving this problem someone pls help.
    9·2 answers
  • Find the value of x in similar polygons below
    6·1 answer
  • 196 divided by 3.5 show your work
    13·1 answer
  • I drank three cups of 2% milk yesterday. Each cup of milk provided 122 calories. How many calories did I get from the three cups
    15·1 answer
  • Write an equation for each line.
    9·1 answer
  • Help, please the question and thank you
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!